| anonim_4396 a întrebat:

Salut, in 2 saptamani am bilet de avion in Romania, avand in vedere ca trebuie sa stau 2 saptamani in carantina, nu vreau sa imi oblig parintii sa stea si ei in carantina cu mine 2 saptamani. Am auzit ca pot opta spre Carantina Institutionalizata ca sa nu stea si ei. Trebuie sa platesc ceva daca stau in carantina institutionalizata si daca da, aproximativ cat costa? Am si alte optiuni sa nu imi pun parintii in carantina?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La carantina institutionalizata platesti cheltuielile. Poate in iunie nu va fi nevoie sa stai izolata daca modifica starea de urgenta

| iKireS a răspuns (pentru mgtow):

Nu este stare de alerta momentan?

| mgtow a răspuns (pentru iKireS):

Da dar cu izolare pentru cei care vin din strainatate 14 zile.

| vmalex21 a răspuns (pentru mgtow):

Nu mai e nicio stare de urgență ci stare de alertă.

| vmalex21 a răspuns:

Nu plătești nimic in carantină instituționalizată, stiu pe cineva ca a fost si nu a plătit nimic.Pe urma nu se mai numeste carantină la domiciliu ci izolare.O optiune ar fi sa discuți cu compania aeriană sa vezi ce iti vor spune sau sa le spui ca esti bolnav si nu mai poti efectua călătoria prezentând niște documente medicale.Te duci si tu la un medic si ceri sa iti dea ceva.Din ce tara pleci spre Romania daca nu te superi ca intreb?

| iKireS a răspuns (pentru vmalex21):

Plec din Republica Irlanda. Nu am simptome si nu sunt bolnav.

| vmalex21 a răspuns (pentru iKireS):

Republica Irlanda(e bine ca ai precizat exact)e in Zona Galbenă.Din întâmplare un amic de al meu a revenit în România tot din Irlanda dar cu o escală si s-a izolat la domiciliu.Ar fi indicat sa consulți pagina MAE, Poliției de Frontieră si DSV însă ma indoiesc ca o sa găsești prea multe informatii.