| anonim_4396 a întrebat:

in Aprilie fac 20 de ani si la anul vreau sa dau de permis C+E, m-ar interesa daca pot da cu cateva luni mai devreme sau trebuie chiar la varsta de 21 de ani?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate sustine examinarea inainte de implinirea varstei minime pentru categorie, in cazul categoriei CE aceasta este de 21 de ani, doar scoala de conducere o poti incepe mai devreme cu 3 luni de implinirea varstei.
De asemenea trebuie sa ai, anterior examinarii, categoriile B si C.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
b) 18 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;
d) 21 de ani pentru categoriile de vehicule C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor din categoria A;"
""Art. 24^1. - (1) Permisele de conducere se eliberează după cum urmează:
a) pentru categoriile C1, C, D1 şi D - conducătorilor auto care deţin permis de conducere categoria B şi care au promovat examenul corespunzător categoriei solicitate;
b) pentru categoriile BE, C1E, CE, D1E şi DE - conducătorilor auto care deţin permis de conducere pentru categoriile B, C1, C, D1, respectiv D şi care au promovat examenul corespunzător categoriei solicitate."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Examenele le dai la 21 ani impliniti