| anonim_4396 a întrebat:

Salut in cazul in care o persoana este in strainatate si ii va expira buletinul, dar nu are rezidenta(locuinta) in Romania, cum isi poate reinnoii buletinul?
Stiu ca trebuie o procura la consulat dar daca nu are pe cine face domiciliul, ce ar trebui sa faca?
Se obtine carte temporara pe 1 an? sau si la aia trebuie adresa?

17 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dar nu are rezidenta(locuinta) in Romania, cum isi poate reinnoii buletinul?
Buletinul are o adresă din RO, căci fără adresă nu se elibera buletin.
Dacă nu are pe cine face domiciliu, nu poate face buletin. Ambasada, consulatul nu îi poate rezolva această problemă.

| RxTx a răspuns (pentru sadrian46):

Poate sa renunte la cetatenie si sa ceara sa devina apatrid. Dar asta sa o faca acum cat mai are buletinuk valabil. ȘI SĂ NU I FACĂ ÎN ROMÂNIS CI ÎN ȚARA RESPECTIVĂ.
Scrie în drepturile omului că se poate renunța la cetățenie!
Apoi el va fi blocat în țara respectiva

| sadrian46 a răspuns (pentru RxTx):

Iar apoi ca apatrid, cine îl ține, cine îl apără? Devine fiul ploii și al primejdiei. Nu este glumă.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar pana acum pe ce adresa din Romania ai avut buletinul?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vad ca nu ai mai spus nimic, unde ai stat in Romania pana sa i ti expire buletinul? La parinti acasa? La unchi la mătusi, in chirie unde?:

| RxTx a răspuns:

Vine repede in Romania dă un ciubuc la un prietrn care merge cu le la politie spune ca il ia in spatiu
Asa ca in maxim 2 saptamani politia ii da un buletin nou nout cu adresa prietenului

Poate sa renunte la adresa si la buletinul romanesc
Asa ca el se va legitima in viata doar cu pasaportul

https://europa.eu/......dex_ro.htm

| CIaudiu a răspuns:

Se trece domiciliul din Germania.

| RxTx a răspuns (pentru CIaudiu):

Trebuie adresa legala un contract de inchiriere
Ceva serios si un loc de munca
Eu am locuit in altă țară acum am domiciliul în altă țară
Dar am drept de munca acolo
Am o adresă o cameră inchiriată cu acte în regulă în țara respectivă
Am un contract la curent la gaze si la apă pe numele meu pe adresa respectiva

| CIaudiu a răspuns (pentru RxTx):

Se subintelege, de-asta n-am mai mentionat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se face ID Card provizoriu cu valabilitate 1 an.

| varsanofie a răspuns:

Aplică pentru pașaport. E mult mai simplu.

| mgtow a răspuns (pentru varsanofie):

Trebe buletin pentru obtinerea pasaportului...

| Brizbriz a răspuns (pentru mgtow):

Deci, daca esti in strainezia, ue, unde nu mai ai nici buletin nici pasaport, atunci esti ph00t00t de tot, pentru ca nu mai poti dovedi in nici un fel cine esti
da telefon la ambasada si intreaba, dar o sa fie cu tamtam, pentru ca nici nu poti reveni in tara, ca te ia la vama pe sus

| mgtow a răspuns (pentru Brizbriz):

Ii da un act la ambasada sa poata intra in RO, problema e in sistemul nostru birocratic infect, omul neavand casa nu are domiciliu privat sai apartina cineva trebuie sal ia in spatiu, cum nu cunoaste pe nimeni ramane fara buletin asta inseamna ca ne pysam pe birocratia romaneasca si tampitii care au aprobat legea sa fie asa in legatura cu buletinul. Si asa o mica atentie la un roman il ia in spatiu nu e bai - asa cum fac aia din republica care vin la noi apoi pleaca in UE

| RxTx a răspuns (pentru mgtow):

Sistemul trebuie să îl aibă la mână cu ceva prin care să îl mai poată prinde pe aici din când în când
Pentru că dacă el nu ar mai trebui să treacă măcar o dată la 10 ani să își schimbe buletinul și ar fi un criminal care a comentat strâmb
Cum l-ar mai putea prinde CNA-ul să îl bage la pârnaie dacă a călcat pe bec!?
Așa trebuie să vină ca oile la tuns pe ușa cea strâmtă

Într-ub fel este bine dacă chiar pe bune un om este căutat pentru crime sau alte lucruri 25 milioane de euro de plată TVA Statului
Și omul ăla când a aflat că are de plată 25 milioane de euro fugise pentru ca nu avea de unde să îi plătească pentru că lui marfa îu fusese furată dar pe stat nu il interesa ca el nu vânduse marfa respectiva ci a dat-o cu plata la vânzare la unul care i-a furat-o și nu i-a mai dat baii pe ea.
Așa că statul trebuie să scoată acei 25 milioane de euro tva de la omul ala asa ca este bine sa ii aiba pe toti la mână cu câte ceva cum ar fi buletinul ca sa fie sigur că vin de bună voie inapoi în România.

| Brizbriz a răspuns (pentru mgtow):

Nu, sa ne pisam pe JIGODIILE care au pastrat o lege comuista, pentru ca le e prea lene sa isi faca treaba pentru care sunt platiti angry

| Dgecko a răspuns:

In buletinul care expira, unde ai resedinta?
Banuiesc ca tot acolo vei fi trecut.
Daca iti expira cand esti intr-o tara din UE, poti merge la ambasada sa-ti iei un titlu de calatorie cu care poti intra in tara linistit, este valabil doar pentru asta.
Mai poti face o procura pentru cineva din tara sa faca demersurile in locul tau, dar e putin mai complicat.