| Alexdapatabus a întrebat:

in legatura cu rovinieta, unde am mai exact nevoie de ea? locuiesc intr-un oras din jud. Bacau. pot circula prin oras fara rovinieta atata timp cat NU ies din oras?

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Rovinieta este o taxa pentru utilizarea drumurilor NATIONALE si a autostrazilor deci nu este necesara daca circuli in interiorul unui oras sau pe drumuri judetene si comunale. Deci raspunsul la intrebarea ta este DA, atata timp cat nu iesi pe DN nu ai nevoie de rovinieta.

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti circula prin oras, taxa de utilizare este doar pentru reteaua de drumuri nationale, conform OG 15/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"d) reţeaua de drumuri naţionale din România - drumurile de interes naţional definite conform privind regimul drumurilor, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;"
Conform OG nr.43/1997, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 6
  (1) Drumurile de interes naţional aparţin proprietăţii publice a statului şi cuprind drumurile naţionale, care asigură legăturile cu capitala ţării, cu reşedinţele de judeţ, cu obiectivele de interes naţional, între ele, precum şi cu ţările vecine, şi pot fi clasificate ca:
  a) autostrăzi - drumuri de mare capacitate şi viteză, rezervate exclusiv circulaţiei autovehiculelor, care nu deservesc proprietăţile riverane, prevăzute cu două căi unidirecţionale separate printr-o zonă mediană având cel puţin două benzi de circulaţie pe sens şi bandă de staţionare de urgenţă, cu intersecţii denivelate şi acces limitat, intrarea şi ieşirea autovehiculelor fiind permise numai în locuri special amenajate;
  b) drumuri expres - drumuri accesibile numai prin noduri sau intersecţii reglementate care pot fi interzise anumitor categorii de utilizatori şi vehicule şi pe care oprirea şi staţionarea pe partea carosabilă sunt interzise;
  c) drumuri internaţionale «E» - drumuri deschise traficului internaţional, a căror încadrare ca drumuri «E» se stabileşte în conformitate cu prevederile Acordului european asupra marilor drumuri de circulaţie internaţională (AGR);
  d) drumuri naţionale principale:
   (i) drumuri naţionale care asigură legătura capitalei ţării cu oraşele reşedinţă de judeţ, legăturile dintre acestea, precum şi cu principalele puncte de control pentru trecerea frontierei de stat a României;
   (ii) alte drumuri naţionale pe care la ultimul recensământ de circulaţie s-a înregistrat un volum de trafic mediu zilnic anual mai mare de 3.500 vehicule fizice/24 de ore sau mai mare de 4.500 vehicule etalon autoturisme/24 de ore;
  e) drumuri naţionale secundare - restul drumurilor naţionale care nu se încadrează în categoriile prevăzute la lit. a)-d)."

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie de rovigneta pe drumuri nationale, europene si autostrazi in afara orasului doar

| mihai69 a răspuns:

Vinieta e obligatorie pe drumurile nationale din AFARA localităților. Prin oraş poți merge fără griji.

| Caro34 a răspuns:

In principiu, pe raza orasului poti circula fara rovinieta! In afara orasului, daca mergi, iti trebuie neaparat! Numai bine!

| DaniTDCI a răspuns:

Salut, daca ai rovinieta de Romania, poti conduce doar in Romania, daca ai si pe Ungaria, poti conduce si pe acolo, e interzis sa circuli pe drumui publice fara rovinieta, succes

| DaniTDCI a răspuns:

Hmm, se pare ca am pus un raspuns eronat, imi cer scuze