| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
In trecut am avut niște probleme cu poliția.
Adică am avut o faptă, nu chiar gravă, era treaba de niste bani dar partea vătămata a primit banii si-a retras plângerea, numai ca am ramas cu dosar penal, întrebarea mea este big grinacă partea vătămata nu a mai avut pretenții la mine si a declarat asta in foile pe care mi le-a dat de la poliție, mai poate cere din nou ceva pretentii la mine daca prin absurd ii vine ei această idee?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca l-ai despagubit nu mai poate solicita o noua despagubire, mai ales ca si-a retras plangerea.
Nu spui pentru ce infractiune a fost plangerea, daca a fost pentru inselaciune atunci impacarea inlatura raspunderea penala si dosarul va fi inchis.

| florinwolf03 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc mult, pai in februarie trebuie să merg pentru Confirmarea închiderii dosarului penal.Și na ma gândeam că mai poate cere ceva despăgubiri iar

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, partea vatamata nu mai poate cere nimic, atata vreme cat cazul a fost solutionat si clasificat.
din pacate, pentru inselatorie te-ai ales cu un dosar penal, care Va fii o pata urata in cazierul tau, marcandu-te pe viata. Iar anumite servicii nu le poti lua, din cauza acestui dosar penal.