| skr19 a întrebat:

Salut! In urma cu cateva zile am produs un accident in afara localitatii incercand sa evit o vulpe, la fata locului a venit politia si am fost testat cu aparatul etilotest, alcoolemia a fost de 0, 77mg/l in aerul expirat. Tin sa mentionez ca am fost 4 persoane in masina, dar niciuna nu a prezentat leziuni. In urma testului am fost sa mi se ia probe biologice si specific ca am fost foarte cooperant cu organele de politie. Nu prezentam fizic si nici mental stare de ebrietate.
In urma abaterii mi s-a intocmit dosar penal si suspendarea permisului de conducere.
Sunt la prima abatere in trafic, nu am primit in 6 ani nicio amenda. Cat credeti ca imi va fi suspendat permisul de conducere? Este necesar sa sustin din nou examenele pentru un nou permis de conducere?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cu acea alcoolemie in aerul expirat cea din sange putea fi de cca 1, 50 si fapta ta este infractiunea de conducere sub influenta alcoolului. Nu spui care a fost alcoolemia in sange, trebuia sa-ti recolteze sange pentru analize.
Daca vei fi condamnat penal permisul de conducere va fi anulat si vei putea obtine altul dupa o anumita perioada, in functie de condamnare si dupa reusita la examinare.
Conform OUG 195/2002, cu modificările şi completările ulterioare, citez:
"ART. 116. (1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a  rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una dintre situaţiile următoare:
  a) au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;
  b) a trecut un an de la data graţierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;
c) a intervenit amnistia;"

1 răspuns: