| 0044333 a întrebat:

In vara as vrea sa plec in Italia cu un prieten..la niste prieteni. Eu am 16 ani...parintii mei sunt divortati eu sunt sub tutela mamei`. Ce acte imi trebuie pentru a pleca in Italia? Funda big grin

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de cartea de identitate, o copie de pe hotararea de incredintare catre mama si o declaratie notariala autentica, data de mama, prin care isi da acordul sa pleci in Italia si indica un insotitor major. Acesta poate fi si prietenul cu care mergi, daca are peste 18 ani si nu a savarsit vreo infractiune dintre cele prevazute in L.248/2005 si are un certificat de cazier judiciar.

2 răspunsuri:
| Фыцка a răspuns:

Ai nevoie de pasaportul strain si de un act in care sa fie prezenta semnatura mamei si cea a tatalui.

| alineea1 a răspuns:

Ai nevoie de pasaportul strain si de un act in care sa fie prezenta semnatura mamei si cea a tatalui.