| danielsdaniels a întrebat:

Salut.
Intentionez sa cumpar o locuinta in Germania (in apropiere de Passau) si as dori cateva informatii cu privire la procedura de achizitionare. Am gasit locuinta printr-o agentie imobiliara. Pretul este corect, comisionul de bun simt. Dupa perfectarea contractului cum procedez la declararea proprietatii, care sunt drepturile pe care le dobandesc?
Mentionez ca dispun de resurse financiare care sa mi permita sederea acolo pentru o perioada de minim un an de zile. Dobandesc drept de munca, am posibilitatea de a inmatricula masina acolo? Cat timp pot locui pe teritoriul statului german pana imi gasesc un loc de munca? Cunosc germana la nivel de incepator. Pentru inceput doresc sa urmez cursuri de limba germana.
Va multumesc anticipat pentru orice informatie pe care sunteti dispusi sa o impartasiti.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai,ne lasi.Trebuie sa stie toata lumea de aici ca iti iei tu casa in Germania.Mergi acolo si vezi ce spun autoritatile.Nu au aceleasi legi ca la noi.

| Robert a răspuns:

Cel mai bine intrebi un jurist.Fa o intrebare aici, vei primi un raspuns bun http://www.avp.ro/

| danielsdaniels explică:

Ma refer in principal la dreptul de sedere. Sunt conditionat de obtinerea imediata a unui loc de munca daca doresc sa locuiesc acolo pentru o perioada de 6 luni? daca plec din tara cu suma de 10000 euro pentru cheltuieli, la deschiderea contului bancar acolo trebuie sa justific provenienta banilor? Orice alte detalii ma pot ajuta. Multumesc