| sigurantaplacere a întrebat:

La data de 02.12. 2016 mi-a fost suspendat permisul de conducere pentru 90 de zile, primind dovada cu drept de circulatie 15 zile.(136 km/h pe E85 cu limita de 80 km/h)
Pe 09.03. 2017 era programata judecarea dosarului, raspunsul celor de la judecatorie fiind:
"Solutia pe scurt: Admite plângerea. Anulează procesul-verbal de contravenţie şi exonerează contravenientul de orice răspundere. Ia act că nu s-au solicitat cheltuieli de judecată. Cu apel în termen de 30 zile de la comunicare. Declaratia de apel se va depune la judecatoria Focsani. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 9.03. 2017"
As vrea sa stiu,daca se poate:
-cei de la politie pot face recurs?
-pot sa ma duc la judecatorie sa iau hotararea judecatoreasca acum, sau trebuie sa astept sa treaca cele 30 de zile?
-cand devine o hotarare definitiva?
Va multumesc pentru timpul acordat, dau funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Data comunicarii este cea la care partile primesc hotararea (sentinta judecatoriei) prin posta si de la aceasta data curge termenul de 30 de zile, poate fi o data calendaristica diferita, de ex. politia o primeste astazi si tu o primesti maine.
Fara a cunoaste motivarea sentintei nu se poate face apel si de aceea termenul de apel curge de la data comunicarii.

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Au dreptul sa faca si pot face recurs, n-avem de unde sti daca chiar o sa faca.
2. Poti merge sa obtii dispozitivul hotararii, hotararea intreaga o s-o primesti abia dupa redactare.
3.Hotararea ramane definitiva prin decizia de recurs ori daca nu este recurata in termenul de 30 de zile de niciuna dintre parti.

| sigurantaplacere explică (pentru Ioandelasal):

Hotararea o pot lua acum sau dupa 30 de zile?
Ma intereseaza mult sa aflu cand incep sa se scurga cele 30 de zile.

| Ioandelasal a răspuns (pentru sigurantaplacere):

Desi ai postat dispozitivul hotararii se pare ca nu l-ai citit atent, acolo scrie foarte clar ca termenul de 30 de zile curge de la comunicarea hotararii.
Acum poti obtine dispozitivul hotararii, este partea pe care ai citat-o si cu acesta poti obtine restituirea permisului.
Du-te la judecatorie si solicita aceasta.

| sigurantaplacere explică (pentru Ioandelasal):

Nu m-am exprimat clar.
Comunicarea hotararii inseamna trimiterea catre ambele parti, asta inseamna ca cele 30 de zile incep in ziua in care cei de la IPJ primesc in cutia postala hartiuta magica sau din ziua in care a avut loc procesul?(09.03.2017)

| sigurantaplacere explică (pentru Ioandelasal):

Asta voiam sa stiu.Mersi mult!

| Ioandelasal a răspuns (pentru sigurantaplacere):

Data comunicarii este cea la care partile primesc hotararea (sentinta judecatoriei) prin posta si de la aceasta data curge termenul de 30 de zile, poate fi o data calendaristica diferita, de ex. politia o primeste astazi si tu o primesti maine.
Fara a cunoaste motivarea sentintei nu se poate face apel si de aceea termenul de apel curge de la data comunicarii.

| xerxes1 a răspuns:

Ai permisul sau ai inca dovada?

| sigurantaplacere explică (pentru xerxes1):

Am fost pe 19.12. 2016 cu certificatul de grefa de la judecatorie sa ma duc sa-mi iau permisul si nu era ajuns.Inca detin dovada expirata.De atunci nu am mai fost sa iau permisul.

| xerxes1 a răspuns (pentru sigurantaplacere):

Trebuie sa-ti reînnoiască dovada macar ca sa poti circula.
Mie mi-au dat permisul cu certificatul de grefa pana cand s-a solutionat cazul, cam 6 luni.

| sigurantaplacere explică (pentru xerxes1):

Revenind la ce imi este de interes, cei de la politie pot face recurs?

| xerxes1 a răspuns (pentru sigurantaplacere):

Nu o sa faca recurs, stai linistit.
Nu au timp de asa ceva.
Nici avocat nu au trimis la proces, sunt sigur.

| sigurantaplacere explică (pentru xerxes1):

Cand mi-au trimis filmarea de radar, omolagarea si restul hartiilor au specificat ca ei doresc ca judecata sa se faca in lipsa unui reprezentant al IPJ.
Ceea ce ma nelinisteste e faptul ca nu ma asteptam la un asemenea raspuns din partea judecatoriei.
Cand incepe numararea celor 30 de zile? De la data solutionarii sau de la data instiintarii ambelor parti privind solutionarea dosarului

| xerxes1 a răspuns (pentru sigurantaplacere):

Trebuie sa-l intrebi pe avocat.

| sigurantaplacere explică (pentru xerxes1):

Nu am avocat.De asta am apelat la voi.

| ann19 a răspuns:

De ce nu mergi la politie sa intrebi? Nu pierzi nimic facand asta.

| sigurantaplacere explică (pentru ann19):

Am intrebat pe cineva de la rutiera, mi-a spus ca e imposibil sa fie ala raspunsul, tinand cont ca ei au filmarea de pe radar(mi-au trimis-o si mie).