| Vali215 a întrebat:

Legal nu se lucreaza 40 de ore pe saptamana, 8 ore pe zi de luni pana vineri? Eu lucrez pentru un turc care vrea sa-i lucrez si sambata, iar zilele care sunt libere pentru toata lumea in mod legal, el nu mi le lasa. Cum as putea sa ma inteleg cu el? Stiu ca as putea sa-mi dau demisia dar nu vreau sa parasesc locul de munca pana nu-mi gasesc altceva.

Răspuns Câştigător
| Drifterx500 a răspuns:

E ilegal, odata facut contract 40 ore si 8 ore pe zi nu are cum sa te oblige sa lucrezi sambata, daca depui plangere la forta de munca el plateste o amenda foarte mare pentru abuz, exista aceasta lege, daca lucrezi in afara Romaniei atunci nu e valabil legea abuzului, fiecare țară au legile diferite.

| Vali215 explică (pentru Drifterx500):

In contract scrie 40 de ore pe saptamana si 8 ore pe zi, nu ai cu cine sa vorbesti, daca-i spui ca-ti dai demisia nu-l intereseaza.

| Drifterx500 a răspuns (pentru Vali215):

Cand e vorba de patron turc...clar e turc (intelegi unde bat laughing ).
Munceste si sambata si cauta cat de rapid posibil un loc de munca stabil si corect, recomand dupa anul nou, urmeaza decembrie...vin sarbatori si primesti premii, nu rata ocazia, e doar un sfat.

| Vali215 explică (pentru Drifterx500):

La asta ma gandeam si eu, de premii stiu sigur ca nu ofera, e in stare sa-si rupa gatul pentru 50 de bani, ce sa mai zic de premii laughing E chestia ca ma deranjeaza foarte tare nesimtirea lui, si asta ma face sa ma gandesc la demisie inca de pe acum. Am abia o luna si pleaca angajatii de la el pe banda rulanta si el tot nesimtit e. Sa nu ne mai plangem de romanii nostri, ca si cei din afara nu sunt mai prejos.

| Drifterx500 a răspuns (pentru Vali215):

Pleaca angajati de la el? Intra in faliment ( turcul e turc) n-ai ce sa faci laughing

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu te poți înțelege.

| Nirvanaaa a răspuns:

Este ilegal ce face. Zilele libere sunt zile libere prin lege. Și daca lucrezi 40 de ore pe săptămâna atunci nu ești obligat sa mergi sâmbăta având in vedere faptul ca ai orele lucrate.
Și eu lucrez unele sâmbete însă ori mi se da o zi liberă in schimbul ei, ori lucrez mai putine ore de luni pana sâmbăta și in final ies 40 ore. Nu e normal ce face. Încearcă cât mai repede sa îți găsești alt job.

| Vali215 explică (pentru Nirvanaaa):

Asta fac, încă n-am găsit nimic. laughing

| romeo78 a răspuns:

Bine ai venit în România normală!
Nu contează naționalitatea patronului, programul de lucru de 40 de ore e respectat doar la stat!
La privat niciodată nu este respectat!
Faci reclamație, egal cu zero! Patronul va avea dreptate în fața ta, căci în contract sunt trecute și clauze pe care trebuie să le respecți!
El, astfel va găsi un punct prin care te acuză că tu ești devină, nu el!

| Vântulalb a răspuns:

Depinde de post. Ideea e ca pe total sa faci 40 de ore pe saptamana.

| Vali215 explică (pentru Vântulalb):

Lucrez intr-un depozit, si fac mai mult de 40 de ore pe saptamana.

| Vântulalb a răspuns (pentru Vali215):

Legea spune ca orele suplimentare se platesc dublu sau se da liber dublu. Dar daca in contract (cum ma gandesc ca este) scrie ca lucrezi cat e nevoie, ca asta e natura postului, etc, patronul are acoperire.
Cineva iti recomanda reclamatie la ITM. Corect! Ei nu vor spune patronului cine a facut reclamatia. Nici macar ca este reclamatie. Vin in control si gasesc nereguli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci sesizare la itm in scris si vin ei cu japca il iau la intrebari
Nu trebuie sa te lasi ca asa ne mananca zilele patroni
Cu controale nu au cum scapa