| utilizatorDin24052020 a întrebat:

Legislatia, legea, da voie unui medic sa te scuteasca de purtarea mastii daca suferi de boli repiratorii? Scrie undeva? Unde?
Mulțumesc

14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ai aici ordinul MS ce zice ce și cum:

https://www.mediafax.ro/......i-19174383

| Catrice a răspuns:

Pai stai așa mămică că tu cu astm sau altceva ești primul de ia virusul și daca nu ai protecție, îl împrăștii și astora de is ultimii pe lista.

| utilizatorDin24052020 explică (pentru Catrice):

Daca porti masca prea mult iti scade sistemul imunitar si esti mai predispus sa te imbolnavesti. Nu luati totul cum vi se spune, ganditi analizati, documentati-va.

| NoisyLight a răspuns (pentru Catrice):

Ești în totală contradicție cu ordinul Ministerului Sănătății și al MAI.

| Catrice a răspuns (pentru NoisyLight):

Si daca ăla de e scutit împrăștie virusul și alți 10 se îmbolnăvesc mâine, cine e responsabil?

| NoisyLight a răspuns (pentru Catrice):

De ce mă întrebi, pe tine nu te duce mintea nici măcar atât?

| Catrice a răspuns (pentru NoisyLight):

Pai am ajuns la o contradicție, punct mort cum vrei să-i zici...nimeni nu îl trage la răspundere/amendează pe ăla care era scutit de purtatul măștii si totusi altii s-au îmbolnăvit din cauza lui.

| goguPatent a răspuns (pentru utilizatorDin24052020):

Uuuu interesant. Citezi din imaginatia ta sau ai analizat ceva studii medicale?

| utilizatorDin24052020 explică (pentru goguPatent):

Ce mai zici? ce mai faci?

| Sekim a răspuns:

Pai vezi ca daca tu ai probleme respiratorii si nu porti masca si iei covid, esti ca si mort. Tinand cont ca virusul ataca si omoara in mare parte oamenii cu probleme, cele respiratorii sunt perfecte pentru virusul asta. De ce ti ar da doctorul asemenea scutire, practic te ar omora cu mana lui, cu semnatura mai exact. In plus, nu exista asa ceva, nu exista scutire pentru masca, esti nevoit sa o porti si trebuie.

| utilizatorDin24052020 explică (pentru Sekim):

Daca porti masca prea mult iti scade sistemul imunitar si esti mai predispus sa te imbolnavesti. Nu luati totul cum vi se spune, ganditi analizati, documentati-va

| Catrice a răspuns (pentru utilizatorDin24052020):

Nu zice nimeni sa o porți 24/24

| Sekim a răspuns (pentru utilizatorDin24052020):

Da, noi suntem prosti inculti care nu avem creier si tu ti ai dat seama ca nu e chiar asa cum spun doctorii si specialistii. Nu e logic ca respiri hidrogen? Tu crezi ca suntem batuti in cap daca zicem ca trebuie sa porti masca? O porti ca sa nu fii sub pamant la 2 metrii, de aia, nu ca zice cineva asta. Si nu, nu cred ca iti scade tie sistemul imunitar, de fapt, organismul nu mai primeste aceeasi cantitate de oxigen si poate cauza ameteli, dureri ale capului, oboseala etc. Si nu e nici chiar asa cum spun astia cu studiile, nu mori daca porti masca, organismul se adapteaza incet incet si la masca, cand o porti prima data e o chinuiala dar dupa cateva zile te acomodezi.

| NoisyLight a răspuns:

Dacă o persoană suferă de boli care afectează capacitatea de oxigenare, este scutită legal de portul măștii, printr-o adeverință de la medic. Găsești aici și alte detalii:
https://floteauto.ro/......ul-ms-mai/