Întrebare recomandată | KonG a întrebat:

Lucrez la o firma care a intrat in insolventa si acorda salarii compensatorii si de retentie in functie de vechimea pe care o ai. Intrebarea mea este daca pot sa le primesc prin incheierea contractului de munca de comun acord, adica gen sa nu ma trezesc ca nu le mai pot primi.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai dreptul la salariu pentru ce ai muncit, indiferent ca mai esti sau nu la acea firma, asa ca sigur le vei primi, chiar daca pleci acum.

1 răspuns:
| minrest a răspuns:

Salaraliile compensatorii le iei numai daca pleci cu ceilalti odata, pentru ele nu ai muncit, doar multi sunt concediati fara ele, asa ca ai grija, daca pleci separat, iei intr-adevar banii din urma pentru ce ai muncit, dar nu beneficiezi de nici o masura compensatorie. Eu am plecat prin transfer in interes de seviciu, fiind constient ca pierd salariile compensatorii, si le-am si pierdut.