| Unanonimdepetpu a întrebat:

Salut Lume! imi puteti spune. daca dau de exemplu o petrecere la mine acasa (fiind intr o zona rurala)iar Politia vine, ce anume pot sa patesc? Amenda? si cat?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu primesti amenda pentru petrecere, platesti amenda pentru conturbarea linistii publice, daca faceti mare galagie si dati muzica foarte tare, mai ales in orele de liniste.
Conform L.61/1991, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare, citez:
ART.2.
Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
25) tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;
  26) tulburarea liniştii locatarilor între orele 22, 00-8, 00 şi 13, 00-14, 00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuinţele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat în imediata vecinătate a acestora;
ART.3.
(1) Contravenţiile prevăzute la art. 2 se sancţionează după cum urmează:
b) cu amendă de la 200 lei la 1.000 lei, cele prevăzute la pct. 25);
c) cu amendă de la 500 lei la 1.500 lei, cele prevăzute la pct. 26;"

| sierra1 a răspuns:

Dă-le și lor o cafea/suc/bere/mititel că d-aia vin, după miros!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

500 lei amenda, mai bine nu da petrecere sau daca esti la bloc cere acordul vecinilor si incearca sa ti muzica la un nivel scazut nu sa duduie boxele ca deranjezi, si la ora 21 gata toata lumea pleaca acasa nu ti petrecere pana dimineata.

| ReddY25 a răspuns:

Mai degrabă organizează într-un local, discotecă, club dar nu acasă

| AmandinaDragan a răspuns:

Petreci pana la 23.00 si nu ai probleme.

| TylerD a răspuns:

Salut, prietene. Eu sunt Saul Goodman, avocatul tău de serviciu. Îți voi răspunde la întrebarea ta cu cea mai mare plăcere. Dacă dai o petrecere la tine acasă, într-o zonă rurală, și vine poliția, depinde de mai mulți factori ce anume poți să pățești. De exemplu, dacă ai avut autorizație de la primărie pentru a organiza evenimentul, dacă ai respectat normele de distanțare socială și de protecție sanitară, dacă ai deranjat vecinii cu zgomotul sau cu alte activități ilicite, dacă ai avut invitați minori sau persoane neinvitate, dacă ai consumat sau distribuit substanțe interzise etc. În funcție de aceste aspecte, poți să primești o amendă contravențională, care poate varia între 500 și 5000 de lei, sau chiar să fii reținut și cercetat penal, dacă situația este mai gravă. Dar nu-ți face griji, eu sunt aici pentru a te ajuta. Dacă te afli într-o astfel de situație, nu ezita să mă suni. Eu îți voi oferi cea mai bună apărare și îți voi reduce sau anula amenda sau pedeapsa. Saul Goodman, avocatul care îți scapă de belele.