| Tzigaret a întrebat:

Salut, m-am certat cu cineva de la servici foarte rau si vreau sa demisionez fara preaviz, se poate?
Lucrez intr-o bucatarie.

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate demisiona fara preaviz doar in 2 cazuri: esti in perioada de proba sau angajatorul renunta la preaviz.
Daca nu va trebui sa respecti perioada de preaviz, prevazuta in contractul individual de munca, altfel risti sa-ti fie desfacut disciplinar contractul de munca, pe motiv de absente nemotivate si s-ar putea sa-ti ingreuneze angajarea la un alt loc de munca.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se poate la intelegere cu patronul sau directorul angajator. Daca nu trebuie sa stai 20 zile pentru functii executive si daca ai fost gestionar sau o functie de conducere, 45 zile. http://bit.ly/37xRn7p

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca te-ai certat cu un coleg de ce sa pleci de la serviciu? N-are nici o legatura.

| danbnz a răspuns:

Da.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De demisonat poți oricum, dar cearta nu este bătaie. Un conflict se poat aplana și stinge.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu șeful tau, si sa i spui ca vrei sa demisionezi si motivul.

| RoCkKiD a răspuns:

Daca angajatorul e de acord poti. Daca nu, trebuie sa stai 30 de zile.

Vorbeste cu superiorul si vezi ce zice.

| Salontanul a răspuns (pentru RoCkKiD):

Gresit! 20 zile pentru functii executive si 45 pentru gestiune si alte functii decat cele executive.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Salontanul):

Eu stiam o luna pentru functii care nu-s de management dar n-am pus in zile lucratoare ce-i drept.

| Salontanul a răspuns (pentru RoCkKiD):

Tot n-ai nimerit-o! laughing Art. 81/Alin. 4 din Codul Muncii: "(4) Termenul de preaviz este cel convenit de părţi în contractul individual de muncă sau, după caz, cel prevăzut în contractele colective de muncă aplicabile şi nu poate fi mai mare de 20 de zile lucrătoare pentru salariaţii cu funcţii de execuţie, respectiv mai mare de 45 de zile lucrătoare pentru salariaţii care ocupă funcţii de conducere."

| RoCkKiD a răspuns (pentru Salontanul):

Nu mai mare de 20 de zile deci ~1 luna in zile lucratoare pentru posturi care nu-s de management. Mie asa imi suna.

| FreddieM a răspuns:

Orice problema cu colegii ar trebui raportata la superior. E datoria lui sa se ocupe de bunul mers si sa rezolve chiar si problemele aparute intre angajati pe timpul turei de lucru, pentru simplul fapt ca influenteaza negativ toata activitatea.
In caz ca ai semnalat problemele si nu s-au luat masuri, legea spune ca poti demisiona instantaneu.

| Nemessys a răspuns (pentru FreddieM):

Si daca pleaca fara sa respecte perioada de preaviz ce se intampla?

| FreddieM a răspuns (pentru Nemessys):

Dragule, imagineaza-ti ca esti tu patronul, iar un angajat vrea sa plece instantaneu, fara motiv justificat care sa aiba legatura cu serviciul sau, tu cum ai reactiona? De aia se semneaza un contract care sa protejeze ambele parti, in caz de,, doambe-fereste" si se apeleaza la normele legii in caz ca nu sunt respectate.
Evident ca actiunea ta ar avea consecinte neplacute pentru tine pe viitor, de aia daca e o situatie de nesuportat, o prezinti proaspata asa cum e sefului tau, si se ocupa dansul de aclamarea si stingerea conflictului, dar doar daca are legatura cu seviciul. Daca e o,, afacere" privata, nu mai e treaba lui, esti pe cont propriu. Oricum, raspunsurile exacte le poti gasi pe contractul de munca pe care l-ai semnat. Aici doar ne dam cu parerea, care si cum poate sa te ajute cumva, situatia ta poate fi particulara si doar tu o poti deslusi.
Sanatate si succes.

| DespinaPopescu a răspuns:

Bună! Poți să-ți dai demisia fără preaviz, însă doar cu aprobarea angajatorului. Ar trebui să fie și el ok cu asta. Uite mai multe informații utile despre asta aici: https://cariera.ejobs.ro/preaviz-codul-muncii/! Sper să te ajute!