Întrebare recomandată | Dragos_Florin_1990 a întrebat:

Salut,
M-ar interesa si pe mine sa stiu cum se face o plangere la OPC!
Ideea e ca mi-am facut un abonament la Orange de 16E care acuma vad ca e de 21, si mi s-a spus in momentul in care am facut abonamentul ca pot fi sunat si pot suna dar imi vine cost suplimentar (abonamentul este facut la o tableta) si cand am ajuns acasa m-am trezit ca abonamentul este doar de internet (nu se pot efectua apeluri si nici nu se pot primii).
M-am dus de cateva ori la ei, ei tot insistau ca se poate suna dar imi vine cost suplimentar, i-am rugat sa-mi arate si mie cum, si cand s-au vazut in fata faptului implinit au lasat-o asa, mi-au zis sa-mi mai cumpar un sim si sa-l bag pe ala...

Sper sa primesc un raspus (nu stiu ce sanse am sa reusesc dar incerc)!

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Depinde ce scrie in contractul pe care presupun ca l-ai semnat. Daca in contract este explicit ce zic ei si ai semnat, pierzi vremea. Daca insa este 'voalat' (adica nu se spun clar conditiile, lasand loc la interpretari, cum probabil asa este), te duci la OPC la sediu cu contractul la tine si o copie, le explici, ori te rezolva, ori ii dai in judecata, si nu costa mult si sigur castigi in proces, mai degraba Orange-ul te va recompensa ca sa nu faci valva, ca ar pierde si alte tepe -date altora dintr-un proces, eventual gasit un ziar sau o televiziune unde sa publici hotia.Depinde ce scrie in contract si daca ai semnat.

| Dragos_Florin_1990 explică (pentru oprescudorin11):

Pai:
-pe contractul meu de acasa nu imi vad semnatura pe nicaieri
-contractul este destul de ambiguu, se vorbeste prin el de restrictionare de minute sau sms-uri (care minute si care sms-uri?)
-e mentionat undeva si ca il pot denunta unilateral daca imi baga ei anumite optiuni fara sa ma anunte...

Sa ma duc la ei in prima faza?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ai toate sansele, indiferent de ce scrie in contract, au modificat costul iar acum te pun sa mai cumperi un SIM, deci evident e vorba de un abuz. Eu unul as cere rezilierea contractului, nimic nu te poate opri sa reziliezi un astfel de contract, chiar daca este incheiat pe un anumit termen.
Aici gasesti informatii cu privire la reclamatia catre OPC:
http://www.anpc.ro/....../index.php

| Dragos_Florin_1990 explică (pentru regis):

Faza e ca m-am uitat pe contract si sunt ceva chestii "atacabile":
-De exemplu pe contractul care il am eu acasa nu imi vad semnatura pe nicaieri (banuiesc ca il pot considera nul)
-in contract scrie ceva de genul ca "daca imi baga ei anumite obtiuni in plus fara sa ma anunte pot denunta unilateral contractul"
-plus multe alte chestii neclare

Ce sa fac mai exact, sa ma duc mai intai la ei sa le propun sa reziliem contractul amiabil?

Multumesc!

| regis a răspuns (pentru Dragos_Florin_1990):

S-ar putea ca pe exemplarul lor sa fie si semnatura ta. Tu poti cere rezilierea contractului fara alte explicatii, de preferat in scris. Ei vor refuza, sunt sigur, dar daca reclami asta la OPC nu prea au de ales.

| Dragos_Florin_1990 explică (pentru regis):

Deocamdata cei de la Orange mi-au spus sa le trimit un mail in care sa scriu ce s-a intamplat.
Acum ramane de vazut...

| darrio2007 a răspuns:

Daca ai semnat fara sa citesti prevederile contractului si este asa cum spun ei, nu prea ai ce face.

| Dragos_Florin_1990 explică (pentru darrio2007):

Si daca ar fi fost asa (dar nu e) pe contractul meu de acasa nu imi gasesc nici o semnatura...