Întrebare recomandată | cml a întrebat:

Salut, ma intorc in tara in cateva zile, parintii mei sunt divortati. Plec din Canada de la mama, in Romania, la tata. Intrebarea este, pot fi ridicat de altcineva ( unchiul meu ) daca tatal meu ii da o imputernicire? Va multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui doua elemente importante pentru un raspuns corect: carui parinte ai fost incredintat prin hotararea de divort si la care s-a stabilit domiciliul. Spune aceste detalii si o sa-ti dau un raspuns concret.

| cml explică (pentru Ioandelasal):

Initial am fost incredintat tatalui meu, dar apoi am facut o vizita in Canada timp de un an si am devenit incredintat mamei mele. Acum ma intorc inapoi si mama ma incredinteaza tatalui meu si tatal meu i-a dat imputernicire unchiului meu sa ma ia de la aeroport. Domiciliul s-a schimbat o data cu incredintarea

| Ioandelasal a răspuns (pentru cml):

De la aeroport te poate lua oricine, nu este o problema.
Problema cui ai fost incredintat se va pune cand o sa vrei sa iesi din Romania.
Nu spui daca incredintarea catre mama s-a facut tot prin hotarare judecatoreasca ori a fost doar acceptul tatalui sa stai cu mama ta.

| alessia5158 a răspuns:

Din aeroportul de destinatie te poate lua orice persoana care a fost indicata/autorizata in mod expres de catre mama ta sa te preia.Presupun ca, mama ta a apelat la serviciul "minor neansotit" al companiilor cu care zbori. Daca nu a apelat inca la acest serviciu, sa o faca! --- in aeroportul de tranzit te poti rataci! Fiecare companie are regulile ei privitoare la minorii care calatoresc neansotiti --- intra pe siteul companiilor cu care zbori in sectiunea "prepare for travel ", cauta toate informatiile privitoare la calatoria minorului.

P. S Daca ai fi cautat informatii pe site-ul companiei/companiilor cu care zbori, cred ca te-ai fi lamurit asupra tuturor conditiilor de calatorie. FIECARE COMPANIE DE ZBOR ARE REGULI PROPRII --- documenteaza-te de pe site-ul companiei!

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Daca ai fost incredintat tatalui si divortul a fost finalizat, tatal poate face o procura pentru alta persoana majora, dar dovedind ca e singurul tau tutore. Daca divoretul nu e definitivat si mama are inca drept de tutela asupra ta, atunci procura de imputernicire trebuie semnata de ambii parinti, in fata unui notar.

| raluk27 a răspuns:

Nu exista o astfel de imputernicire. Te asigur! Esti colet sau fiinta? Pur si simplu te va astepta unchiul tau. Problema este ca atunci cand va trebui sa iesi iar din tara, tatal tau va trebui sa dea o declaratie in forma autentica (la notar), prin care sa isi exprime acordul ca tu sa iesi din tara, insotit de o persoana majora sau de personalul companiei de zbor, durata plecarii din tara, scopul si adresa unde vei locui. Ca sa revii in Romania, cetatean roman fiind, nu-ti trebuie nicio imputernicire.