| Coman_Alexandru_1998 a întrebat:

Salut,ma numesc Alexandru, am 16 ani si azi am avut niste probleme cu tiganii.Le pot zice asa deoarece mi-am dat seama de caracterul lor.
Deci sa incep povestea:Un prieten de-al meu de aceeasi varsta, in drum spre scoala a fost intrebat de niste tigani daca cumpara o mingie iar el a raspuns ca nu. Dupa acest raspuns, tiganii au inceput sa il injure dar acesta si-a continuat drumul.
Dupa scoala am iesit mai multi pe afara si unul dintre cei 2 tigani vine la prietenul meu si ii zice sa dea noroc dar el refuza deoarece tiganul era murdar pe maini.Tiganul incepe sa dea in el iar prietenul meu il apuca cu un brat de gat si ii duce gatul la subrat dar nefacandu-i nimic altceva sa zici ca il doare. Tiganul s-a enervat dintr-o data si vine la mine, eu neavand nicio legatura cu problema lor si ma impinge, eu find mai emotiv doar l-am impins. Tiganul incepe sa injure si pleaca.Peste 15 minute mai vine cu 2 tigani, acestia ma baga intr-un gard si vroiau sa ma bata dar noroc ca au intervenit niste oameni.Mentionez ca nu eram in cartierul unde locuiesc, eram la bunici deoarece am mai multi prieteni acolo.Mamaia mea fiind de fata si intervenind cand au venit cei 3 tigani sa ma bata,ii zice lui unchiul meu ce s-a intamplat, acesta ii asteapta pe acei tigani sa mai vina odata pe strada, dar de data aceasta au venit mai multi(nu erau mari aveau in jur de 14-17 ani)Cei 3 au luat-o la fuga dar a mai ramas unul care nu se luase de mine si unchiul meu a sarit pe el,noroc ca am strigat sa il lase in pace, altfel cred ca intra in spital ala.I-am cerut scuze acelui tigan si i-am zis sa le zica aleia adevarul, acela ca eu nu am avut nicio treaba si nu stiu ce e atata agitatie.
Nu stiu daca sa le zic astea parintilor deoarece nu cred ca o sa mai ma lase la bunici iar acolo la simt cel mai bine +o sa imi tina o buna morala iar eu nu sunt vinovat.
Credeti ca ar fi bine sa le spun parintilor despre intamplare si credeti ca se poate ajunge mai rau(sa fiu amenintat sau ceva mi-e frica putin)?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cred ca este bine sa spui parintilor si la scoala. Normal in preajma scolii ar trebui sa fie si niste politisti. Nu esti vinovat si nu vad de ce ti-ar tine morala dar trebuie instintate toate organele.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bininteles le spui parintilor si faci si o plangere penala la politie

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Nu cred ca nu te-ar lasa in continuare la bunici, pentru ca ar crede ca tu ai fi vinovat. Parintii nu-si considera copiii vinovati nici cand vad cu ochii lor, dar sa le mai zici ca a fost din cauza unor tigani. Singurul motiv pentru care nu te-ar lasa in continuare la bunici, ar fi doar din privinta securitatii tale. Oricum ar fi, parintii au nevoie de timp si pentru ei, deci nu cred ca n-or sa te lase la parinti in continuare, mai ales daca au incredere in bunicii tai.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Ce varza sunt dimienata... vezi ca am cam inversat niste cuvinte, dar te prinzi tu. "ar crede " "la bunici in continuare"

| Cezar2009 a răspuns:

Mai bine incerci sa aplanezi acest conflict, sa eviti astfel de conjuncturi dubioase.

| sasukeady a răspuns:

Depinde de parintii tai cum se inteleg cu tine. Eu unu cand aveam o problema cu tigani ii ignoram/fugeam si le spuneam la parinti. Tata imi spunea ca de ce nu i-am batut mama imi spunea ca nu e bine, ca trebuie sa ii ignor etc. Dupa imi aranjam si eu cativa prieteni le spuneam cum aratau si ei deja ii stiau ca umbra prin "satra". Daca ai si tu prieteni asa mai "smecheri" spune-le sa te ajute sa se ia de aia. La parinti e bine sa le spui ca pana la urma minciuna are picioare scurtewinking.

| Shockboy23 a răspuns:

Lasa-i in pace, Da-i dracu, evita-i, ma rog acum la problema ta. Dacă chiar crezi ca dacă le spui, n-o sa te mai lase acolo, taci acum, dar dacă se repetă, spune-le.

| account a răspuns:

Depinde de cum sunt parintii tai. Daca ei nu ar intelege faptul ca tu nu esti de vina cu nimic, nu le spune acum, spune-le cand mai cresti sau cand povestiti chestii amuzante si radeti, poti adauga si asta printre ele, dar asta doar in cazul in care doresti neaparat sa le spui. Le poti cere si sfatul bunicilor tai. Sper ca te-am ajutat. Dar... nu mai folosi cuvantul "tigan" ca fiind ceva rau, si eu sunt tiganca si nu sunt asa, sunt tigani romanizati (civilzati, fac scoala, sunt inteligenti) si sunt tigani in situatii mai rele decat cei ce i-ai vazut tu. In fine, ai grija de acum inainte si cu cine se baga prietenii tai in conflicte.