| maresalexandru27 a întrebat:

Salut. M-a oprit poliția, mi-au cerut actele, permisul, am avut tot in regula, după mi-au pus fiola si nu am avut alcool consumat dar in schimb nu am avut centura pusă cum trebuie si mi-au spus ca o sa fiu sancționat pentru asta si au plecat, nu mi-au dat amenda pe loc, s-ar putea sa îmi trimită amenda acasă? PS sunt începător si sunt speriat puțin

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sanctiunea pentru contraventie nu trebuie sa fie neaparat amenda, poate fi si avertismentul iar pentru aceasta nu este nevoie sa incheie proces-verbal de contraventie.
N-avem de unde sti daca o sa fii amendat sau nu, o sa afli daca primesti procesul-verbal de contraventie la domiciliu.
De la data primirii ai 15 zile sa faci plangere contraventionala la judecatorie, daca crezi ca nu ai fost vinovat sau sa platesti jumatate din minimul amenzii.

| UserRo10 a răspuns:

Este posibil. Am patit ca in timpul controlului de rutina sa apara o urgenta la ei. Mi-au dat rapid actele si au plecat. Amenda a venit dupa acasa prin posta