| RANGO001 a întrebat:

Salut, ma pot transfera de la profesionala la liceu și ce condiți sunt? În 2021

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, in anumite conditii.
Conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"ART. 141.(1)Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
f)elevii care au finalizat clasa a IX-a a învăţământului profesional cu durata de 3 ani se pot transfera doar în clasa a IX-a a învăţământului liceal, cu respectarea mediei de admitere la profilul şi specializarea la care solicită transferul. Elevii din clasele a X-a şi a XI-a din învăţământul profesional cu durata de 3 ani se pot transfera în clasa a X-a din învăţământul liceal, cu respectarea condiţiei de medie a clasei la care solicită transferul şi după promovarea examenelor de diferenţă;"

| RANGO001 explică (pentru Ioandelasal):

Se poate și din clasa a 9a?

| Ioandelasal a răspuns (pentru RANGO001):

Nu se poate, mai reciteste prevederea.

| RANGO001 explică (pentru Ioandelasal):

Ma refeream, după ce termin a 9a profesionala ma pot transfera la liceu

| Ioandelasal a răspuns (pentru RANGO001):

In acest caz se poate, daca ai avut media de admitere in liceul si profilul de transfer, dar vei intra tot in cl. a IX-a.

| RANGO001 explică (pentru Ioandelasal):

Adică, întru înapoi în clasa a 9a dacă ma transfer la liceu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru RANGO001):

Tu chiar nu ai citit atent prevederea pe care ti-am citat-o? Mai citeste-o!