| nicusor222 a întrebat:

Mai am putin si fac 21 de ani, detin permis B.
Cum se procedeaza sa fac acum C+E?
Cate ore se fac pe masina si sala ma intreseseaza daca pot sa le dau in aceeasi zi, C si E.
Iar examenul se da C si E in aceeasi zi cu politistul?
Sau sunt zile diferite si la sala si la examen.
Eu as vrea sa le dau in aceeasi zi.
Ex: Sala si la C si la E, dupa cand ma programeaza la traseu, sa le dau iar in aceeasi zi. Daca se poate...
Si permisul B daca eu fac C+E sper ca nu o sa il opreasca ei, eu vreau sa conduc cu B non-stop pana iau C+E.
Daca sunt admis opreste B-ul si imi da dovada pentru B pana imi vine? sau cum se face.
Msk. Dau fundita.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Detinator de permis fiind esti cam aerian cu legislatia rutiera.
In primul rand nu exista categoria E, doar categoriile C si CE.
In al doilea rand, pentru a obtine categoria CE trebuie sa ai anterior categoria C, conform OUG 195/2002, rep. in 200, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"Art. 24^1. - (1) Permisele de conducere se eliberează după cum urmează:
a) pentru categoriile C1, C, D1 şi D - conducătorilor auto care deţin permis de conducere categoria B şi care au promovat examenul corespunzător categoriei solicitate;
b) pentru categoriile BE, C1E, CE, D1E şi DE - conducătorilor auto care deţin permis de conducere pentru categoriile B, C1, C, D1, respectiv D şi care au promovat examenul corespunzător categoriei solicitate."
Pentru fiecare categorie trebuie sa faci scoala de conducere si sa sustii examinarea, respectiv proba teoretica si practica.
In scoala vei afla tot ce mai vrei sa stii.