| exodul0 a întrebat:

Salut, mai are rost sa mai ramai in tara? Adică, oricat de mult as incerca sa imi fac o cariera si o viata fericita, realizez cat de greu este, cat de mare este coruptia. Asa ca ai de ales ori sa ramai in tara si sa mori cu zilele, ori sa mergi intr-o tara unde o sa ai o viata decenta?

4 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Ti-as spune sa ramai pentru ca nici in strainatate nu curge lapte si miere. Avantaje si dezavantaje sunt peste tot. Depinde de tine ce fel de dezavantaje sau avantaje preferi.

| romeo78 a răspuns:

De ce mai pui o astfel de întrebare dacă ai deja idee preconcepută de a pleca din România?
Drum bun!
Există un proverb: "omul sfințește locul"!
La noi a fost invers: oamenii au distrus România!

| exodul0 explică (pentru romeo78):

Nu am o idee preconceputa, tocmai de aia am întrebat.

| romeo78 a răspuns (pentru exodul0):

Nu e o idee preconcepută, dar ce este? Atât timp cât primul gând este trebuie să plec, nu să te gândești cum ar putea să îți fie mai bine în România, cum se cheamă asta!
Vezi, ești un copil față de mine și nu ești prima persoană care a abandonat România, iar acum vin să manifeste, neprivind la greșelile lor din trecut care au dus țara noastră în starea actuală!