| xPaul001 a întrebat:

Mama mea lucreaza in Italia de aproximativ 2 ani, si-a mutat domiciliul acolo, si am citit pe internet ca am dreptul la alocatia de acolo in loc de ceea de aici. Acolo alocatie este peste 150 de euro, nici nu se compara cu cea din Romania.
Este adevarat? Daca da, ce trebuie sa facem pentru a beneficia de alocatia de acolo?

Răspuns Câştigător
| Kyttynna a răspuns:

Da, ai dreptul de a opta pentru a primi alocatie doar dintr-o tara. Se pot interesa parintii tai la primaria din localitatea unde locuiesc in Italia pentru a-i pune la dispozitie documentatia necesara, precum si la primaria din localitatea din Romania unde te -au inregistrat la nastere pentru a te scoate de la ei sau transfera.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Vezi, in link, cum se procedeaza : https://www.rotalianul.com/......rainatate/

| Violleta2022 a răspuns:

Daca mama ta munceste legal acolo, tu poti avea dreptul la alocatie acolo, doar daca stai cu ea, in Italia!
Fiindca stai in Romania, inseamna ca nu esti in intretinerea mamei, deci, nu beneficiezi de nici un ajutor social sau alocatie din Italia.
Nu uita de munca legala sau ilegala a mamei. Adica, daca este angajata legal si plateste taxe catre statul Italian, te poate lua acolo si abia de atunci, poti primii alocatie.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Ar fi necesar sa aidomiciluiul acolo, macar rezidenta acolo; altfel nu poti beneficia de alocatie din partea statului Italian.

| CuriosuRO a răspuns:

Chestia ca in contul bancar se scoate 10 euro! si eu am stat in Italia Odata, vream sa cumpar un joc de pe steam si imi lipsea 10 euro!sad