| Intrebari41 a întrebat:

Salut, mi-a fost retinut permisul de conducere pe o perioada de 90 de zile,
Am fost surprins in localitate cu 103km h, mentionez ca am aproape 8 luni de permis. Intrebarea este se anuleaza permisul sau doar se suspenda pe o perioada de 90 de zile cum scrie si pe procesul verbal? Si trebuie sa vina plic acasa sa scrie exact si am facut si locul? Multumesc mult

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai comis o contraventie si ti-a fost suspendat dreptul de a conduce pe 90 de zile si nu se anuleaza permisul.
Permisul se anuleaza doar daca esti condamnat pentru anumite infractiuni, prevazute de Codul rutier, citez:
"ART.114.(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
  a) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotărâre  judecătorească rămasă definitivă pentru o infracţiune care a avut ca rezultat uciderea sau vătămarea corporala a unei persoane, săvârşită ca urmare a nerespectării regulilor de circulaţie;
  b) titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru infracţiunile prevăzute la art. 334 alin. (2) şi (4), art. 335 alin. (2), art. 336, 337, art. 338 alin. (1), art. 339 alin. (2), (3) şi (4) din Codul penal;
  d) titularului permisului de conducere i s-a aplicat, printr-o hotărâre  judecătorească rămasă definitivă, pedeapsa complementară a interzicerii dreptului de a conduce anumite categorii de vehicule stabilite de instanţă prevăzută la art. 66 alin. (1) lit. i) din Codul penal.
e) permisul de conducere a fost obţinut cu încălcarea normelor legale, situaţie constatată de instanţa competentă.
  f) permisul de conducere a fost obţinut în perioada în care titularul era cercetat sau judecat în cadrul unui proces penal pentru săvârşirea unei infracţiuni la regimul circulaţiei pe drumurile publice, atunci când acesta a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă."
Dupa expirarea perioadei de 90 de zile vei merge la politia rutiera din judetul tau si iti va fi restituit permisul.

| Intrebari41 explică (pentru Ioandelasal):

Salut sa inteleg ca nu imi va fi anulat va fi doar suspendat eu am intrebat pentru ca nu am un an de permis si imi e teama sa nu il anuleze

| Violleta2022 a răspuns:

Orice este posibil, mai ales ca esti incepator si inconstient, odata ce nu-ti pasa de limita de viteza si de posibilitatea sa omori pe cineva.
Un lucru este bun si sigur, ca 3 luni de zile vei fii pieton si probabil vei invata din greseala asta si nu o vei mai repeta.
Permisul este momentan suspendat, dar vei primi informarea prin posta, de la politie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum sa se anuleze?
s-a suspendat, aia e. Astepti 90 zile si il iei inapoi

| Intrebari41 explică (pentru suntserios):

Ma gandesc ca eu am doar 8luni de permis si ma gandesc sa nu fie anulat doar atat am facut 103 km in localitate in rest nimic

| suntserios a răspuns (pentru Intrebari41):

La 8 luni de permis ar trebui sa ai legislatia prospata in cap si sa nu pui intrebari de genul totusi.

| Intrebari41 explică (pentru suntserios):

Vreau sa dtau eu linistit eu stiu ca nu se anuleaza dar sa vad ce zic si altii multumesc mult

| hacktek a răspuns:

Ce plic sa iti vina acasa? Permisul e la ei, te vei duce peste trei luni sa il ridici de la Politia Rutiera care ti l-a eliberat/emis prima data.
Ce filme iti dai cu plicurile acasa? Ce scoala de soferi ai facut? Este scris clar, negru pe alb, si in legislatie, si in procesul verbal: se suspenda dreptul de a conduce autovehicule pe teritoriul Romaniei pentru o perioada de 90 zile.

Daca ai fi fost un sofer mai experimentat, ai fi avut posibilitatea sa dai un examen de redobandire a permisului, si l-ai fi putut recupera dupa 30 zile. Nu poti beneficia de aceasta facilitate, trebuie sa ai vechime de minim doi ani in sofat.

| Zuzuletes a răspuns:

Treaba sta in felul urmator, dupa ce iti expira dovada de 15 zile incep practic zilele de suspendare, din momentul ala tu poti merge sa dai redobandire si sa faci din 90 de zile 30, dar sa mergi in primele 30 de zile ca altfel daca treci de astea 30 stai 90.Stai calm nu e problema cu permisul nu se anuleaza sau ceva, mie minl a luat de 2 ori intr o luna si cateva zile

| Intrebari41 explică (pentru Zuzuletes):

Nu pot da redobandirea am intrebat sunt incepator eu vreau doar sa stiu daca stau linistit in privinta ca nu e anulat si este doar suspendat

| Intrebari41 explică (pentru Zuzuletes):

Ma gandesc sa nu il anuleze ca am 8 luni de permis

| Zuzuletes a răspuns (pentru Intrebari41):

De anulat nu are cum ca legea specifica 90 de zile suspendare si atat, fapta asta nu se incadreaza la cele cu anulare permis

| Intrebari41 explică:

Deci concluzie sa stau linistit sau nu in ptivinta anularii permisului? Da imi recunosc greseala o regret dar am avut motive personale am avut un deces in familie si de aia am si mers asa dar vreau eu sa stau linistit ca nu se anuleaza si doar e suspendat pe o perioada de 90 de zile
Multumesc mult tuturor

| Ioandelasal a răspuns (pentru Intrebari41):

Ti-am spus ca nu se anuleaza si ti-am citat si prevederile privind anularea, asa ca stai linistit si ai grija sa nu mai incalci legea.

| Intrebari41 explică (pentru Ioandelasal):

Bine inteles ca nu se va mai repta asta dar ma gande ca eu avand 8 luni de permis sa nu se anuleze