| Robotzzzi a întrebat:

Salut.Mi-a venit amenda de pe Ungaria de vinieta 120 euro si eu mi-am cumparat vinieta si am si bonul acasa.Ce pot face?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil nu ai avut expusa la parbriz vinieta si te-a depistat detectorul.
Poti face o contestatie si sa ceri anularea amenzii, evident anexand copia vinetei si a procesului verbal, de unde a reiasa ca ai avut achitata vineta la momentul depistarii.
In caz contrar, daca nu este amenda platita si iesi din termenul legal de contestare, atunci iti pot si retine masina pana la achitarea amenzii si ale penalitatilor. Ca alternativa, este posibil sa-ti trimita amenda acasa prin Ministerul Finantelor din Romania, spre executare.

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Ungaria are vignieta electronica, nu pui nimic in parbriz

| Robotzzzi explică (pentru Bula):

Am facut vinieta si mi-o dat o hartie o chitanta cum am facut vinieta nimic altceva.Nu mi-o dat nimic ce trebuie lipit in parbriz.Cum de?

| Bula a răspuns (pentru Robotzzzi):

Pe aceea chitanta trebuie sa existe perioada si locul de valabilitate.
Daca amenda coincide cu datele de pe chitanta, atunci poti contesta.
Daca insa data sau itinerarul nu coincide, atunci trebuie sa platesti.

| darrio2007 a răspuns:

Ai fost inregistrat inainte de a cumpara vignieta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Singura varianta e sa faci contestatie, bineinteles te vai judeca in Ungaria.

PS verifica bine pe bon ca e scris cum trebuie nr

| sierra1 a răspuns:

Când mai mergi prin Ungaria te intreabă de amendă - să ai la tine vinieta şi bonul, neapărat

| Robotzzzi explică (pentru sierra1):

Dece mi-a venit amenda daca mi-am cumparat vinieta?

| sierra1 a răspuns (pentru Robotzzzi):

Cine ştie, poate nu ai făcut ceva bine...

| Lucian4 a răspuns:

Ca sa glumesc as zice trimite inapoi la acea adresa, amenda in plic cu o copia de vineta sa-ti trimita bani cu ramburs.
Ce scrie pe amenda, in baza carui articol ai primit amenda? du-te la politie si arata ca ai avut vinieta cand ai primit amenda.
Ce e asa greu te-ai impotmolit. esti matur ai buletin ai permis