| Bgd123 a întrebat:

Salut, mi-am facut cerere pentru alocatie dupa 18 ani in aprilie si mi-a venit doar 2 luni, oare mai primesc? Sau ce ar trebui sa fac?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un detaliu important pentru un raspuns corect, respectiv daca mai esti la liceu sau profesionala.
Conform Legii nr.61/1993, rep. in 2012, citez:
"ART.1.(1) Se instituie alocaţia de stat pentru copii ca formă de ocrotire a statului acordată tuturor copiilor, fără discriminare.
(2) Beneficiază de alocaţie de stat pentru copii toţi copiii în vârstă de până la 18 ani.
  (3) Alocaţia de stat pentru copii se acordă şi tinerilor care au împlinit vârsta de 18 ani, care urmează cursurile învăţământului liceal sau profesional, organizate în condiţiile legii, până la terminarea acestora.
  (4)Tinerii prevăzuţi la alin. (3) care repetă anul şcolar nu beneficiază de alocaţie de stat, cu excepţia celor care repetă din motive de sănătate, dovedite cu certificat medical."