| flyleaf22 a întrebat:

Mi-am pierdut buletinul si in curand trebuie sa sustin probele pentru obtinerea permisului auto. Pot prezenta o copie/cartea de alegator sau trebuie sa merg sa imi fac alt buletin? Daca as face altul, cam in cat timp mi l-ar elibera?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pierderea cartii de identitate(buletinului) trebuie anuntata la SPCLEP in termen de 24 de ore. La examen trebuie sa ai actul de identitate original(CI sau BI) iar cartea de alegator nu constituie act de identitate. Termenul de eliberare prevazut de OUG 97/2005 este de 30 zile. De obicei se elibereaza mai repede, respectiv cca 15-20 zile, depinde si de aglomeratie. Numai bine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

1. Te duci la Serviciul Public Comunitar de Evidenţă a Persoanelor şi anunţi pierderea cărţii de identitate.
2. Dacă trebuie să-ţi susţii probele alea în mai puţin de 30 de zile, soliciţi la serviciul în cauză eliberarea unei cărţi de identitate provizorii până la eliberarea unei noi cărţi de identitate.
Astfel împaci şi capra şi varza.
Succes!