| Epurasu_Marian_1995 a întrebat:

Mi s-a furat telefonul mobil, initial am crezut ca nu o sa mai aud nimic de el, dar la 2 zile de la eveniment am aflat cine imi foloseste telefonul. Am cutia telefonului si o dovada de reparatie si stiu unde imi este telefonul, ce credeti ca trebuie sa fac? Sa depun plangere la politie etc. etc.ca nu ma pricep, poate ma puteti sfatui. Eu m-am gandit la varianta pur si simplu ma intalnesc cu persoana respectiva ii iau telefonul il pun in buzunar si am terminat, legal imi poate face ceva?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu vrei sa depui plangere penala pentru furt atunci vorbeste cu persoana respectiva si solicita sa-ti restituie telefonul si ii spui ca daca nu-l restituie ii vei face plangere penala.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate pe langa telefon mai iei si o bataie. Fa o plangere la politie, e cel mai sigur si oricum trebuie pedepsit cel ce a furat.