| Ditadaniel a întrebat:

Salut, mi s-a luat permisul auto pentru consumarea băuturii alcoolice. Am avut 0.86 in aerul expirat, a durat aproape 2 ani de când stau si astept un semn, deja peste 2 saptamani mi-a venit citatia sa ma prezint la tribunal, intrebarea mea este: se ia în calcul ăștia doi ani in care am stat degeaba până acum sau de când se finalizeaza de atunci începe timpul de suspendare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti condamnat definitiv pentru conducerea sub influenta alcoolului, indiferent ca pedeapsa va fi cu amenda penala sau inchisoare si aceasta cu executare sau suspendare, atunci permisul iti va fi anulat si va trebui sa treaca cel putin 6 luni sau 1 an de la terminarea executarii pedepsei, dupa caz, pana vei putea sustine o noua examinarea pentru obtinerea unui nou permis.

2 răspunsuri:
| Ha0t1c a răspuns:

De preferat ar fi sa ramai pieton toata viata. Esti foarte inconștient sa te urci beat la volan. Omori oameni nevinovati, bai nenorocitule.

| Ditadaniel explică (pentru Ha0t1c):

Cum zici tu, intrebarea mea a fost ca am stat 2 ani a început să mă judece si m ar interesa daca la judecata mii se pune in calcul timpul asta de 2 ani care am asteptat