| anonim_4396 a întrebat:

Salut, momentan sunt in Irlanda (Republica, nu de nord) si luna aceasta sau urmatoarea as vrea sa vin in Romania, ce reguli sunt in privinta carantinei? Nu sunt dintr-o tara cu cod rosu si nu am simptome. Trebuie sa stau neaparat in carantina 2 saptamani? Si cei din casa la fel?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In perioada starii de alerta nu esti obligat sa stai in carantina institutionalizata, indiferent de unde vii, poti sta in carantina/izolare la domiciliu, conform Anexei la Hotararea CNSU nr.24/2020, citez:
"14. (1) Se instituie, începând cu data de 15.05. 2020, pentru toate persoanele care vin în România din străinătate, măsura carantinării/izolării la locuință împreună cu
familia/aparținătorii cu care locuiesc împreună, iar pentru cele care nu au posibilitatea îndeplinirii condițiilor pentru măsura mai sus menționată sau solicită acest lucru pentru a nu își expune familia, se poate opta pentru măsura carantinei instituționalizate, în spații special destinate puse la dispoziție de autorități.
(3) Persoanele care nu respectă măsurile de carantină/izolare la domiciliu vor fi introduse în carantină instituționalizată pentru o perioadă de 14 zile și obligate să suporte contravaloarea cazării și hrănirii pe perioada carantinei instituționalizate."

| Alexis123bsb a răspuns:

Dap! Carantina este obligatorie indiferent de tara din care se vine deoarece sunt care mint la granita din respectiva tara de unde vin. Daca vei sta cu ei in casa veti intra toti in izolare 2 saptamani, asta dupa ce ai stat si tu 2 sapt in carantina.