| anonim_4396 a întrebat:

Nu găsesc ceva concret, navigând pe internet, nici nu mi s-a adus la cunoștință de medici, mi-a spus cineva, că de exemplu, dacă eu sunt bolnavă de epilepsie, eu nu pot şofa, sau altcineva că doar pentru anumite tipuri de epilepsie este interzis, știți cumva o lege actualizată despre asta, să mă pot lămuri și eu?
Cu toate că știu că este periculos în caz că am o criză, mor eu și îi omor și pe ceilalți, dar voiam să îl iau, măcar să conduc periodic, în plus, nu fac crize des/foarte des.
Știți cumva ceva despre asta?

10 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Actul normativ actualizat(Ordinul MS nr 1162/2010 actualizat in 2015) il gasesti in ghidul rutier din link-ul :http://ghidulrutier.eu/lista_incompatibila_calitate_conducator.htm

In Anexa la Norme da un clik pe "Afectiuni neurologice"--- vei gasi normele impuse personanelor cu epilepsie pentru conducerea autovehiculelor din categoriile; A, A1, A2, AM, B, B1 şi BE( grupa 1 din respectivul act normativ).

| Violleta2022 a răspuns:

Cum crizele de epliespie nu se pot "anunta" din timp, legea este foarte clara, pentru a ne ferii pe noi, de nubunia voastra, a celor care sunteti inconstieti de posibilitatea de a ne omorii.

Dupa cum vad, tu nici aucm nu realizezi ca esti un pericol in spatele volanului!
Tocmai de aceea s-a dat legea asta, ca NU se da voie nici unui epileptic sa sofeze sau sa-si ia carnetul de sofat.

Imi pare foarte rau pentru tine, stiu ca viata a fost nedreapta cu tine, dar, este mai sanatos pentru toata lumea, sa ramai pieton pe veci, decat sa rapesti suflete nevinovate.
Pacat ca, nu realizezi cat este de periculos ceea ce vrei tu si ceea ce incercam sa-ti spunem ca este imposibil pentru tine.

| KronstadtResurrection a răspuns (pentru Violleta2022):

Aloooo, ce-ai fato, de te turezi așa? Puteai să răspunzi frumos, că n-a dat cu parul in tine, a pus doar o întrebare. Ia un Prozac și relaxează-te. D'oh!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Violleta2022):

Alooooooo! te rog sa iti ceri scuze pentru termenul "nebunie". ma faci sa imi schimb parerea despre tine!?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Tu pe linga epilepsie suferi si de imbecilitate? E suficient sa faci o data criza la volan, nu e nevoie de mai multe ori.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pff, eu am cerut ceva, am cerut o lege,nimic mai mult, și am primit-o, după cum credeam, sunt anumite condiții în care bolnavul poate fi declarat apt, nu am menționat că-l vreau acum, în starea actuală cunosc și eu riscurile, urmez un tratament, peste o perioadă mai mare de timp aş putea să fac și eu ceva în privința asta, nu e o grabă acum, poate că mâine renunț la idee și este doar o dorință efemeră, și na, pentru că nu am dat mai multe detalii d-astea pompoase în întrebare, dau acum.

Da, sufăr și de imbecilitate, dar nu mă ridic la nivelul tău, și nu zic asta pentru că ai făcut apropoul ăsta la adresa mea, ci pentru că uneori dai răspunsuri de-a-n poulea, nici nu mă mir că ești suspendat și te rog, nu mai continua, n-am chef și nu îmi pasă, doar de ceea ce am cerut.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Este de laudat faptul ca tu constientizezi acest risc! felicitari! poate totusi iti cresti si responsabilitatea de a nu conduce, pentru ca sa ai si certitudinea ca nu-ti faci rau nici tie si nici unor persoane nevinovate.
multa sanatate si succes in toate iti doresc

| anonim_4396 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

.a fost doar o chestie de moment, nu voi conduce niciodată, nu mă risc și nu risc și viața altora, mulțumesc oricum, donna alba are și ea dreptate în felul ei de a o spune.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti, totusi, sa experimentezi farmecul conducerii, pe o pista de carting, sa cu un A.T.V. - IN LOCURI UNDE NICI TU SI NICI ALTII SA ABA DE SUFERIT

| nda a răspuns:

Cauta si tu pe net. din cate am inteles trebuie sa treaca 5 ani fara sa ai o criza, abia atunci esti "eligibil" pentru examenul de permis auto.
spre binele tau si al celorlalti din jurul tau, mai bine nu te urca la volan. cum ai spus si tu, te omori pe tine sau mai iei si viata cuiva nevinovat si distrugi familii. gandeste-te bine.