| Marianștimpar a întrebat:

Salut.nu înțeleg multe.astăzi am fost la media galaxy și am vrut sa cumpăr un cd player auto cadou pentru mama mea dar "dobitoaca " (ca nu pot să-i spun altcumva ) de la casă mi-a spus ca trebuie sa vin cu un părinte! P. S am 16 ani! Și nu înțeleg de ce dracu! Deci. poate îmi Spune-ți voi de ce nu am putut cumapara produsul

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului civil minorii intre 14-1 ani pot incheia singuri acte juridice (cum este si vanzarea-cumpararea) doar de valoare mica. De asemenea regulamentul magazinului poate avea prevederi in acest sens, de aceea ti-a spus sa mergi cu un parinte.
Roaga o ruda apropiata majora sa cumpere produsul ori poti ruga si pe altcineva in care ai incredere.