| Garoafe a întrebat:

Salut, nu stiti in functie de ce se da data pentru a merge sa iti puna viza pentru somaj? Acuma in octombrie am prins pe 15 si in noiembrie pe 16 nu stiti in decembrie pe cat ar pica? Sau daca pot sa merg cumva mai repede, pana cel tarziu pe data de 14 ca atunci trebuie sa plec...

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Vezi ce îți spune acea femeie sau bărbat jos la întrare. EL îți va spune când să vii luna următoare cu acel carnet de șomer.
Îți spune din ziua de, data viitoare când să vii.
NU prea este bine să întârzii, poți să pierzi indemnizația pentru șomaj.

| Garoafe explică (pentru Anonimuserr):

Pai imi scrie pe carnetel cand sa merg in noiembrie dar nu stiu in decembrie cand...pot sa ma prezin mai repede de data de 14 in luna respectiva inclusiv 14 dar nu mai tarziu ca o sa fiu plecat, daca ii spun atunci in noiembire daca poate sa puna data de 14? Sau sa merg direct in decembrie pe 14 si sa ii spun ca sunt plecat din localitate pe data respectiva nu poate sa imi puna viza?

| Anonimuserr a răspuns (pentru Garoafe):

Eu ce zic. TE duci În noiembrie acolo, și îți va spune atunci data următoare când să te prezinți. EU așa știu. Atunci îți va spune când te vei prezenta pentru următoarea viză.