| AlinZovin1 a întrebat:

Salut.
Nu stiu la ce categorie sa încadrez aceasta intrebare dar este o situatie mai delicata:
EL si EA se muta >impreuna-se cununa legal la starea >civila-fac un copil.
Dupa 1 an+ incep discutiile problemele care duc la separarea celor doi.
EA se muta luand copilul cu ea, EL neavând nimic împotriva.
Nu baga divort momentan nici in tribunal nici la notar.
Dupa ceva timp ea se muta in concubinaj cu alt barbat impreuna cu copilul avand grija exemplar de el dar **reamintesc** fiind inca casatorita cu EL avand domiciliul la EL si asa mai departe.
Ce vreau ei sa stiu:
Poate fi EA trasa la raspundere pentru asta?
Daca da as vrea sa stiu in ce fel.
Sau daca EL poate fi tras la raspundere in ce fel.
Precizez copilul are 4 ani.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poate fi sanctionata penal daca nu se casatoreste cu al doilea barbat, caz in care ar savarsi infractiunea de bigamie, citez:
"ART.376.Bigamia
  (1) Încheierea unei noi căsătorii de către o persoană căsătorită se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Persoana necăsătorită care încheie o căsătorie cu o persoană pe care o ştie căsătorită se pedepseşte cu închisoare de la o lună la un an sau cu amendă."
In schimb ambii soti pot cere divortul. Daca ambii sunt de acord pot divorta la un notar public, daca se inteleg asupra tuturoe aspectelor, inclusiv privind minorul sau la judecatorie, daca nu se inteleg.
Nu exista altfel de raspundere.

| mihai69 a răspuns:

El ar putea fi acționat în judecată pentru 'pensie alimentară' dacă nu are și el grijă de întreținerea copilului.
În rest, niciunul - nimic.

| Lioana a răspuns:

Nu e normala situația. Oamenii ar trebui sa divorțeze si sa stabileasca împreună cum fac cu copilul. Daca nu se inteleg pot apela la instanta pentru a solutiona problema.
El poate fi obligat sa plătească pensie alimentara pentru copil daca mama copilului solicita asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți da mai multe detalii? Tatăl copilului se interesează de acesta? Îl ia la el? Se pune problema de custodie comună? Mama ce părere are? Sau ce intenții mai bine zis.Ei sunt în relații bune? Dacă unul dintre ei nu dorește divorțul. Celălalt va putea divorța în lipsa respectivului. Dacă va dori custodia totală a copilului atunci celălalt părinte va fi obligat la pensie alimentară. Bineînțeles nu va spune "eu vreau custodia" iar judecătorul să spună "da îți dăm ție custodia". Se vor evalua condițiile de trai la ambele părți iar cea favorabilă va lua custodia totală astfel revenindu-i dreptul de a decide dacă vrea sau nu pensie alimentară. Asta în cazul în care celălalt nu cedează custodia de bună voie. Dacă va fi vorba de neînțelegerea asupra custodiei se vor aplica acțiunile pe care le-am povestit mai sus. Dacă vreunul dintre părinți va fi evaluat și raportat ca iresponsabil sau dacă se vor găsi motive și acțiuni pe care le săvârșește acesta, se poate ajunge la decizia de a fi decăzut din drepturile părintești. Custodia totală a unui părinte nu înseamnă că celălalt nu va avea dreptul să-și vadă copilul. Doar că pentru al lua spre întreținere chiar și câteva ore va avea nevoie de acordul tutorelui legal. Dacă minorul va fi luat de lângă părintele său fără acordul acestuia (verbal, nu neapărat scris) atunci se numește răpire și va fi pedepsită în consecință.
Dar dacă ambele părți cad de comun acord asupra divorțului și custodiei, fie ea comună sau dată total uneia dintre părți, atunci nu vor fi probleme.

| 19flo79 a răspuns:

La ce te referi cand zici "tras la raspundere"? happy
Nu are nici o logica intrebarea ta, si ma tot gandesc ce vrei de fapt sa stii?!?

Legal, ea merge oricand si isi schimba buletinul la noua adresa, in rest... e fix treaba lor.

| vasile2222 a răspuns:

Atat timp cat se ocupa exemplar de copil, totul e ok.
Daca ea a gasit pe altcivenva, cred ca ar fi mai bine sa divorteze.