| KurapikaLey a întrebat:

Salut,nu stiu unde a auzit un prieten ca cica daca stai mai mult de 4 ore parca primesti amenda, este adevarat?
Daca este adevarat cand se pune legea in vigoare?
Funda vreau informatii concrete.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mama, toti auziti cate ceva la tv dar unu nu pricepeti despre ce e vorba.

Se vehiculeaza o completare la legea abuzului asupra copiilor. Pana acum legea consta in privarea copiilor de unele beneficii pentru un trai decent insa psihologii au constatat ca si excesele pot dauna grav copiilor. Asa ca, in caz ca un parinte este acuzat de neglijenta poate fi luat in calcul si faptul ca acesta permite copilului sa stea mai mult de 4 ore la rand in fata tv sau a calculatorului.

Nu iti da nimeni amenda nici tie nici parintilor daca vei sta mai mult de 4 ore la tv intr-o zi

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca te referi la statul minorilor in fata calculatorului, un alt utilizator a mai pus aceasta intrebare.
Nu exista o asemenea lege si nici nu cred ca va fi adoptata. Limitarea timpului petrecut la calculator este o recomandare, mai ales din partea medicilor si psihologilor.
Cred ca prietenul tau a auzit de "Strategia nationala pentru tineret 2014-2020", dar aceasta nu este lege, contine doar intentii, propuneri si recomandari.

| KurapikaLey explică (pentru Ioandelasal):

Aha mersi, ma bucur ca ti-ai dat seama la ce ma refeream happy

| onasis1961 a răspuns:

Daca stai 4 ore... unde?

caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://stirileprotv.ro/......ndati.html
O zi buna:)

| matrix100 a răspuns:

Pai daca vrei informatii concrete ar trebui sa pui si intrebari concrete. daca stai mai mult de 4 ore... unde sa stai mai mult de 4 ore? la coada la lapte? sa stai pe oua...

| KurapikaLey explică (pentru matrix100):

Sry,Daca stai mai mult de 4 ore pe calculator.