| numeutilizator101 a întrebat:

Nu sunt tocmai in pas cu codul penal, asa ca am o intrebare. Acum 2 luni am vandut o masina, in valoare de 3500 de euro. De curand m-a sunat persoana care a cumparat masina sa imi spuna ca avea ceva probleme mecanice(trebuind sa investeasca acum o suma mare de bani), desi eu i-am spus ca nu are. La momentul vanzarii masina mergea foarte bine.Eu i-am spus sa mergem la un tester, dar a refuzat cand a cumparat masina. Acum ma suna sa imi spuna ca ma da in judecata daca nu-i dau inapoi banii pe ea, pretinzand ca nu a mers cu masina ca sa o strice. Ar trebui sa ma ingrijorez?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Nu te va da in judecata. Incearca doar marea cu degetul. Poate te fraiereste. Sa vii dupa 2 luni sa spui ca s-a defectat masina, este dovada de prostie. Stai linistit.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca poti dovedi ce-ai postat atunci n-are ce sa-ti faca. Chiar daca ti-ar face plangere penala pentru inselaciune ori te-ar da in judecata pe cale civila nu ar obtine nimic.

| darrio2007 a răspuns:

Daca nu ai martori care sa confirme spusele tale, este doar cuvantul tau impotriva cuvantului lui. Lasa-l sa te dea in judecată.

| numeutilizator101 explică (pentru darrio2007):

Pai a recunoscut ca I-am zis sa mergem la service inainte sa o cumpere

| darrio2007 a răspuns (pentru numeutilizator101):

Nu te va da in judecata. Incearca doar marea cu degetul. Poate te fraiereste. Sa vii dupa 2 luni sa spui ca s-a defectat masina, este dovada de prostie. Stai linistit.

| doctorandus a răspuns:

Caveat emptor, din moment ce a acceptat-o, a mers cu ea si a fost multumit de ea, nu este o chestiune penala. In drept civil poate ar mai fi ceva de obtinut pentru el, dar nici aia nu e sigur.

Sigur, asta e valabil daca ai un singur pagubit, daca ai 100 se schimba placa.

| Ssssmokin a răspuns:

Logic nu ar trebui sa ai nici un fel de problema. Avand in vedere ca a cumparat-o acum 2 luni, atunci orice defectiune nu te mai priveste pe tine.
Si totusi nu ti se pare cam suspect faptul ca dupa 2 luni, in care a utilizat masina, te suna sa iti spuna ca s-a stricat si ca vrea banii inapoi? Totusi nu cred ca o sa ai vreo problema.