| Girly97 a întrebat:

Salut! Nu vreau sa ma intelegeti gresit, eu sunt de acord si chiar incurajez retinerea permiselor de conducere soferilor care incalca legea dar atunci cand un politist rutier constata incalcarea legislatiei rutiere de catre sofer si ii retine permisul de conducere nu exista o portita de lege in care ar trebui politistul sa se asigure ca are cine sa conduca masina pana acasa dupa ce a fost prins soferul si i s-a retinut permisul? Vreau sa zic ca nu in toate familiile exista doi soferi. Exista si familii care au doar un singur sofer.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pare ca nu ai studiat legislatia rutiera.
In cazul expus pot fi 2 situatii:
1.Soferul nu este sub influenta alcoolului sau drogurilor si este apt fizic. Primeste o dovada cu drept de circulatie si poate conduce masina pana acasa sau chiar in continuare pe perioada valabilitatii dovezii.
2.Soferul este baut, drogat sau inapt fizic. Doar in acest caz nu poate conduce masina pana acasa si va chema pe cineva sa o duca.

| Girly97 explică (pentru Ioandelasal):

Inseamna ca atunci cand iti este suspendat permisul timp de 30, 60 sau 90 zile de fapt primesti o dovada prin care poti sa circuli linistit?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Girly97):

Nu inseamna deloc asta.
Poti primi o dovada doar pe maximum 15 zile, de regula se da pe mai putin. Si perioada cat ai dovada nu se ia in considerare pentru perioada de suspendare a dreptului de a conduce.
P.S. Am vazut si alte intrebari ale tale si inteleg ca esti la scoala de conducere si urmeaza sa sustii examinarea pentru obtinerea permisului.
Te sfatuiesc sa studiezi legislatia rutiera integral, nu numai regulile de circulatie. vei sti astfel la ce te expui in diverse situatii si nu vei ajunge sa intrtebi dupa ce ai facut boacana, asa cum am vazut destui aici pe TPU.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu e suspendat pe motive de alcool și droguri ți se oferă dovada 15 zile. Daca e pe baza de alcool. Aia e, lași mașină acolo și te descurci cu un șofer

| mi25 a răspuns:

La ce a explicat Ioandelasal vreau sa fac cateva precizari.
1. Politistul nu este obligat sa asigure un sofer pentru cei care incalca legea: beivi sau drogati.
2. Daca proprietarul masinii vrea sa-si duca masina acasa, dar el nu are drept de a conduce, are mai multe posibilitati:
- cheama un prieten sau un membru de familie;
- cheama o masina speciala cu platforma de la firme specializate;
- lasa masina parcata in acel loc pana trece starea de betie si vine apoi la politie si cere o dovada pentru a duce masina acasa.
3. Politistul are obligatia doar de a lua masuri sa scoata masina de pe partea carosabila si sa o blocheze.
4. Cunosc si alte masuri.

| mi25 a răspuns:

Te intreb: este nevoie ca politistul sa aiba grija ca nu mai este un sofer in familie? A incalcat el legea?
Dar ce te faci cand in familie sofer este doar betivul sau drogatul?

| DeMicUnCălător a răspuns:

Dacă ești prins băut și iți este luat permisul., Mașina este remorcată și transportată unde vrei tu și pe cheltuiala ta.

| DovleacTurbat a răspuns:

Ți se acorda o dovadă pe 14 zile parca.

| RobertDem a răspuns:

Nimeni nu a precizat aici si situația in care depășești viteza legală cu mai mult de 70 km/h. Și in acest caz primești o dovada fără drept de circulație.