Întrebare recomandată | MihaiStefan94 a întrebat:

O întrebare legată de viza SUA J1. Este viza care se oferă studenților plecați cu Work and Travel. Problema mea este că în această iarnă am primit o sentință cu o suspendare de 2 ani și 6 luni sub supraveghere pentru "conducerea unui autovehicul sub influența alcoolului", fiind primul meu antecedent penal. Dar în toamnă când m-am înscris pentru programul de Work and Travel, cazierul meu a fost curat, am obținut și interviul cu angajatorul și contractul cu drept de muncă (acel formular DS-2019). Nu am interdicție de a părăsi țara, iar cei de la probațiune au spus ca nu este nici o problemă dacă vreau să plec pentru câteva luni. Din câte am aflat nu-ți mai cere cazierul încă o dată pentru interviul de la ambasadă, din moment ce am prezentat toată actele în toamnă pentru obținerea jobului și al dreptului de muncă, însă știu ca cei de la ambasadă au posibilitatea de a-mi verifica istoricul criminal.
Întrebarea mea este următoarea: am vreo șansă să scap basma curată și să nu se afle ca am cazierul pătat? Sau îmi v or verifica cu siguranță cazierul, din nou?
Sentința mea nu interzice plecarea în altă țară, nu este o problema asta. Dar fiind un program pentru studenți nu dă bine la ochi și risc să nu primesc viza, de asta vă întreb. Aș prefera un răspuns de la cineva cu niște cunoștințe în domeniu. Vă mulțumesc!

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu siguranta il verifica.
nu stiu exact cum arata formularul de viza pentru J1 dar la B1 trebuie sa declari ca nu ai probleme penale... si daca tu minti in formularul ala adio viza.