| anonim_4396 a întrebat:

Salut.o intrebare pentru pesroanele din MD cu pasaport biometric...cit timp poti sta in strainatate cu acest pasaport?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Poti avea sederi a caror durata totala nu trebuie sa depaseasca 90 de zile, in cursul unei perioade de 180 de zile.

1 răspuns:
| doctorandus a răspuns:

Depinde de legile tarii respective (de ex. acordul Schengen sau acordurile semnate cu Republica Moldova). De ex. daca ai viza de sedere prelungita sau permis de sedere poti sta cat dureaza viza, eventual o reinnoiesti inainte sa expire. Pasaportul e valabil pana expira si poti sa-l reinnoiesti prin consulat.