| costinvlad490 a întrebat:

O să scadă leul? Eu cred că ar trebui eliminate 50% din numărul bacnotelor sau eliminată de tot moneda fizică. Să avem un card sau direct în cartea de identitate toate valorile pe un cip.

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca mergem tot ca pana acum este aproape sigur ca leul o sa mai scada fata de euro si alte valute.
Scaderea leului n-are nici o legatura cu existenta monedei fizice ci cu performanta economica, deficitul de cont, deficitul bugetar, etc. Si moneda fizica o sa mai existe inca multi ani.

| RAY a răspuns:

Faza e ca subiecti au cheltuit mai multi cand au cumparat cu cardul vs cash, de asta in Germania cashul inca este preferat si asa se face economie, eu pe cash raman

| Frank51 a răspuns:

Ce treaba are circulatia bancnotelor cu economia tarii? laughing Valoarea este aceeasi indiferent ca leul este cash, card, cec. Ce spui tu nu are nici-un sens, si denota doar faptul ca esti plictisit.

Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns (pentru costinvlad490):

Daca ar arde bancnotele ar fi un spike logaritmic la inflatie, oamenii nu vor mai avea bani, comerciantii nu vor putea vinde produsele si vor pierde capital substantial. Nu inteleg de ce iti explic, ca oricum nu intelegi. Pe scurt, vorbesti prostii.

Răspuns utilizator avertizat
| johnnny123 a răspuns:

Motto-ul tău în viață este cumva "Cât mai multe idei fără sens despre cât mai multe subiecte pe care nu le înțeleg"?

| johnnny123 a răspuns:

Ok...Mai ai loc pe raft și pentru premiul Nobel în Economie sau trebuie să muți premiul Nobel în Fizică pentru observațiile tale referitoare la gaurile negre?

Tot ceea ce spui sună ca vorbele unui om care a băut detergent de vase... Ah, stai așa.

" în 22 Ianuarie | costinvlad490 a întrebat:
Este periculos să bei detergent de vase?"

Răspuns utilizator avertizat
| goguPatent a răspuns:

Si crezi ca daca dispare moneda fizica o sa aiba valoare mai mare sau care e logica ta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai cam multe idei proaste.
Practic ai ucis omenirea Liberul Albitru

| Dragosdoar a răspuns:

Nu or sa fie niciodata eliminate bancotele asa cum spui pentru ca inca mai avem oameni cu mentalitatea de acum 30 de ani care nu au educatia necesara sa inteleaga ce e ala un card bancar

| Nonolita a răspuns:

Da, Leul scade constant si va scade in continuare.
Inflatia este data si de masa monetara. Dar un Leu puternic este sustinut de aurul din Tezaur si de valuta existenta (oficial) in tara.
Se doreste eliminarea banilor fizici. Dar nu e simplu in nici o tara. In primul rand din cauza persoanelor care nu sunt capabile sa foloseasca tehnologiile avansate. Apoi, asta implica cheltuieli mult mai mari decat bancnotele/monedele. Apropo, bancnota este mai ieftina decat moneda.

| djdjdj a răspuns:

În primul rand ca sunt mulți oameni care nu prea înțeleg dar decât sa stai la casa atâta timp din cauza cardurilor, ba numai au bani pe el ba încearcă câte 3, 4 carduri pana merg, mai bine Cash și mai sigur