| TipulCyborg a întrebat:

Salut. Oare daca nu am permis de conducere imi poate face politia ceva daca stau la volan cu masina parcata, mai pornesc motorul etc? E vorba de o strada de cartier unde de abia circula masini. Dar daca de exemplu as face o mica parcare, nu mai mult de 10m distanta?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate face dosar penal daca nu circuli cu masina pe drum public, indiferent ce-ai face altceva, permisul de conducere este obligatoriu doar la circulatie.
Daca esti prins cu masina in miscare pe drum public, indiferent cat o misti, poti avea dosar penal pentru conducere fara permis.

suntserios
| suntserios a răspuns:

10m condusi pe spatiul public fara permis = dosar penal.

| mi25 a răspuns:

Parcarile, conform art.2, alin.3 din ORDONANŢA nr.43 din 28 august 1997, fac parte din drumurile publice.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Pai atata timp cat este drum public, da. Poate sa iti faca multe. De pornit motorul nu cred ca o sa iti faca nimic dar de te prinde ca ai mutat masina 10m e bai. Cum ai zis tu, de abia circula masini dar poate ai ghinion ca fix in ziua aia sa treaca pe acolo. Eu de exemplu am mers pe sens unic in directia gresita la 3 noaptea ( un sens unic de 10m) ca am zis ca e gol orasul si am dat bot in bot cu politia. Asa am ramas fara carnet.