| Roberrt21 a întrebat:

Salut, oare daca sunt in facultate scap de armata obligatorie in caz ca va fi?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In caz de mobilizare generala intai se activeaza rezervistii militari, dupa care se inroleaza si barbatii adulti sanatosi, sub limita de varsta de pensionare din armata - si nu numai.

| darrio2007 a răspuns:

Nimeni, care se incadreaza intre acele varste, nu scapa in asemenea caz.

| Violleta2022 a răspuns:

Armata nu mai este demult obligatorie!
Exceptie fac Academiile militare, unde se face militarie, ca la carte.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Armata nu va fi obligatorie. Dar in caz de razboi nu mai contează unde esti. Te iau si de pe wc

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

Ăstora le e frica de armată. Nu se mai pot epila pe picioare si sa umble cu gleznele la vedere.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În caz că va fi, nu. Dar la vizita medicală să spui că tu ești fricos, așa poate scapi.

| doctorandus a răspuns:

Romania nu poate echipa modern o armata de masa.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Când in Romania a fost obligatorie armata, tinerii care reușeau sa intre la facultate, mai întâi făceau armata timp de 1 an, iar in anul următor începeau studiile la facultate. Mai înainte, tinerii terminau facultatea, după care obligatoriu plecau in armata pentru un an de zile. Ei efectuau mai puțin stagiu militar decât cei fara studii superioare.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Halal bombardieri. V-ati udat până la gleznutele alea goala, nebunaticilor laughing. Stai linistit, șansele sunt minime spre deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă vrei să scapi trebuie să ai o mână sau un picior în ghips. Sau să te îngrași foarte mult, și scapi, am citit eu pe undeva mai demult.

Răspuns utilizator avertizat
| AnonimMareMareMare a răspuns:

Esti luat si de la munca si de la scoala si de la orice.din pacate, dar stiu de ce intrebi, ti-e frica de al 3-lea razboi mondial cum si mie imi e, insa deocamdata totul pare a fi bine.