| florin926481f a întrebat:

Salut, pe 10 septembrie implinesc 18 ani, daca merg acum sa imi fac C.I cand o sa o primesc?
Ma gandesc ca o primesc dupa data de 10 septembrie, dar cam cat o sa dureze.Si ma pot inscrie la examenul teoretic pentru scoala de soferi sa zicem in octombrie chiar daca am acum 17 ani, atunci o sa am 18 si buletin?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula CI se primeste cam la o saptamana sau 10 zile de la depunerea actelor.
Pana atunci te folosesti de actuala CI, aceasta este valabila pe toata durata starii de alerta si inca 90 de zile dupa incetarea acesteia, chiar daca pana atunci termenul de valabilitate prevazut in CI se implineste.
Pentru scoala de conducere nu trebuie sa sustii nici un examen, examinarea pentru obtinerea permisului se sustine abia dupa terminarea scolii de conducere si implinirea varstei de 18 ani.

| florin926481f explică (pentru Ioandelasal):

Eu ma refer la examenul teoretic(sala), deja sunt inscris la scoala si am si inceput orele cu instructorul.Ma intereseaza daca pot sa ma programez la sala la inceputul lunii septembrie pentru 1 octombrie ca un exemplu.Adica daca pot sa ma programez inainte sa fac 18 ani ca sa prind loc dar sa o dau dupa ce fac 18 ani si am buletinul nou.
Si cu C.I daca eu merg maine si depun actele, fac poze cand vine? peste 10 zile de maine sau 10 zile dupa ce fac 18 ani?

| Ioandelasal a răspuns (pentru florin926481f):

Nu te poti programa la examinare inainte de a termina cursurile scolii de conducere.
Ti-am spus ca primesti noua CI in cca 10 zile de la depunerea actelor, nu dupa ce faci 18 ani.

| darctron a răspuns:

Te poți înscrie și îl poți da chiar și dacă ești minor (doar sala), c.i o primești în general după o săptămână, dar va dura până în 2025/26 deci nu trebuie sa te preocupi pentru nimic