| ionutz1890 a întrebat:

Pe 3 iulie am bilet spre Roma si am o intrebare. Am 16 ani, pot merge cu buletinul? Desigur acolo ma va duce un tutore egal, deoarece părinții mei sunt acolo. Am voie sa merg cu buletinul daca inca nu am împlinit 18 ani?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti merge cu cartea de identitate si cu declaratia ambilor parinti ca sunt de acord sa pleci in Italia si indica un insotitor major. Acesta trebuie sa aiba si un certificat de cazier judiciar.

| ionutz1890 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc, are de toate. Nu am stiut sa ma exprim bine, iti multumesc.

| Iote a răspuns:

Nu inteleg la ce te referi? CI in loc de pasaport? Da, poti merge cu CI (buletin).
Cum poti avea un tutore daca ai parinti? Poate vrei sa spui insotitor major? Chiar si asa, este nevoie de acordul scris al parintilor tai, dat in fata unui notar.

| ionutz1890 explică (pentru Iote):

Nu m-am exprimat bine, greseala mea. Am însoțitor major si am acordul părinților, direct din notariat. Multumesc

| ionutz1890 explică:

Mentionez ca plec cu avionul.