| Cosminwtf444 a întrebat:

Salut, pe 30 aprilie 2023 imi expira buletinul, cum ar trebui sa procedez ca sa-l reinoiesc cat mai repede?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Buletinul sepoate reinoi cu 2 saptamani inainte de expirare, la Sectia de Evidenta a Populatiei din cadrul serviciului Politiei, din orasul tau.
Se merge impreuna cu un parinte sau propietarul casei care te ia in spatiu, ca sa semneze declaratia de luare in spatiu.

| gemeni6226 a răspuns:

Foarte simplu mergi la politia locala completezi un formular de cerere ce exista acolo, astepti pana iti vine rindul, eu am asteptat 15 minute exista acolo scris pe usa ce documente iti trebuie pentru noul buletin, duci documentele respective cu tine eu de exemplu pentru ca am apartament proprietate personala a trebuit sa ma duc la cartea funciara unde contra unei sume de 25 de lei m-i s-a eliberat documentul necesar la Politie.T-i se face apoi poza si t-i se zice cand sa mergio dupa buletin.
Uite aici mai multe amanunte:https://www.libertatea.ro/stiri/acte-necesare-schimbare-buletin-2874870