| Gabriel_Matia's_1996 a întrebat:

Salut, pe data de 09.07. 2015 am produs un accident auto prin care sa rezultat doar pagube materiale. Politia mi-a suspendat permisul pe o perioada de 60 de zile, eu ne avand 1 an de la permisul de conducere am doar 5 luni. Ce credeti ca ar trebui sa fac. Am auzit ca se poate face cerere pentru micsorarea pedepsei cu 30 de zile dar trebuie sa dai testul 13 din 15? Sau sa astept 60 de zile?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai dreptul sa obtii mai repede restituirea permisului de conducere deoare ai mai putin de 1 an de la obtinerea lui.
Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, citez:
"ART. 221. (1) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, dacă sunt indeplinite, cumulativ, urmatoarele condiţii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;
b) a obţinut permis de conducere cu cel puţin un an înainte de savarsirea faptei;"

1 răspuns:
| Soare_Teodor_Cristian_1970 a răspuns:

Pai daca ai luat permisul de conducere cu femeia de serviciu normal ca ai facut accident.