| Vasile66hdbat a întrebat:

Salut, pe data de 5.01 mi-a expirat dovada înlocuitoare, am avut permisul suspendat 30 de zile, pana la data de 04.02 ieri, ieri și azi a fost închis la poliție sa ridic permisul, am voie sa circul? Asumându-mi amenda pentru neprezentarea actelor?
Sau trebuie sa ma deblocheze ei din calculator?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai voie dar poti fi amendata pentru neprezentarea actelor, daca te opreste un politist si solicita prezentarea actelor.
Expirarea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce nu depinde de faptul ca politia o inscrie sau nu in baza de date.

| Violleta2022 a răspuns:

Te poti alege cu dosar penal daca nu ai permisul de conducere, fiindca este inca blocat.
Pentru 2 zile nu crapi daca mai astepti, oricum este zapada si gheata pe jos, deci este bine sa nu sofezi deloc.