| anonim_4396 a întrebat:

Pentru a merge in Grecia, un minor (15 ani) are nevoie de pasaport sau e de ajuns o procura?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are nevoie de pasaport, poate merge si cu cartea de identitate, Grecia fiind in UE ca si noi.
De asemenea, daca nu merge cu parintii, are nevoie si de o declaratie notariala (nu procura) a acestora, prin care isi dau acordul si indica un insotitor major. Acesta trebuie sa aiba un certificat de cazier judiciar.

11 răspunsuri:
| alexboss2020 a răspuns:

Are nevoie de pasaport

| suntserios a răspuns (pentru alexboss2020):

De ce sa aiba nevoie de pasaport? CI ce are?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mda. Eu sunt insotitor si am scos si cazierul. Maine urma sa faca procura si sa semneze parintii ei. Credeam ca nu mai e nevoie de pasaport. Plecam cu masina personala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

M-am mai interesat acum si doar cei sub 14 ani au nevoie de pasaport.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cazierul l-am scos si mai este nevoie doar de declaratia notariala a parintilor, nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, asa este.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

OK. Multumesc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doar buletinul a trebuit sa arat la granita. Si la dus, si la intors. Nu a zis nimic de nicio procura.

| PikaPikaChuChu a răspuns:

Drace cum sa trebuiască pașaport? Nici în țări care nu sunt în ue nu îți trebuie pașaport dacă ai buletinul. Pașaport trebuie DOAR sub 14 ani.

| raduspace10 a răspuns:

Iti trebuie pasaportul oricum ai pleca, insotit sau neinsotit.Procura vine doar ca o completare, in cazul in care mergi insotit doar de un parinte, sau de o persoana terta (caz in care mai trebuie si extras de cazier judiciar pentru persoana insotitoare).

| suntserios a răspuns (pentru raduspace10):

De ce dracu ar avea nevoie de pasaport daca circula in UE?