| Elena_Claudia_1993_sh3D a întrebat:

pentru a pleca in Germania, in vacanta pentru cateva zile, impreuna cu sotul meu si copilul nostru minor, imi trebuie pasaport pentru copil sau procura? astept raspunsul vostru! multumesc!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

*Daca, la iesirea din tara, minorul este insotit de catre ambii parinti, nu este necesara declaratia notariala a celuilalt parinte (prin care incuvinteaza calatoria minorului in strainatate).
*Daca minorul nu are carte de identitate(are varsta sub 14 ani ), va trebui sa-i faci pasaport. Daca are carte de identitate, nu ii este necesar un pasaport--- poate calatori in baza cartii de identitate si insotit de ambii parinti.

3 răspunsuri:
| 1DeadMemories a răspuns:

Se face pasaport la copil.

| 1DeadMemories a răspuns:

Acte necesare
B) ÎN CAZUL MINORILOR CU DOMICILIUL ÎN ROMÂNIA, CARE NU AU ÎMPLINIT VÂRSTA DE 14 ANI:

certificatul de naştere al minorului, in original;
document(e) de identitate ale părinţilor sau al unuia dintre părinţi, al reprezentantului legal sau, după caz, al persoanei împuternicite, aflate în termen de valabilitate, în original;
dovada achitării taxelor şi a tarifului suplimentar pentru emiterea paşaportului, completate pe numele minorului, în original;

Procura se face doar daca pleaca cu un singur parinte.

| Elena_Claudia_1993_sh3D explică:

Va multumesc tuturor pentru raspuns! intr-adevar am intrebat la aeroport si trebuie sa ii fac pasaport copilului