| sebybv a întrebat:

Salut, plec pentru prima oara intr-o tara straina si as vrea sa stiu cat ma costa eliberarea unui pasaport in regim de urgenta si in cat timp mi-l face
pentru un minor de 4 ani (fratemiu). Pe situl de pasapoarte nu inteleg
mai nimic. Va multumesc anticipat,

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.248/2005 si Normelor metodologice de aplicare ale acestei legi, cu md. si compl. ulterioare, costul unui pasaport simplu, in regim de urgenta este de cca 200 lei(din care 100 lei taxa pentru urgenta) si se elibereaza in maximum 3 zile lucratoare, citez:
"ART.13. Cererile se soluţioneazã de autoritãţile competente, în termene care curg de la data depunerii acestora şi care nu pot depãşi:
a)3 zile lucrãtoare, în cazul cererilor privind eliberarea paşapoartelor simple, în regim de urgenţã, depuse în ţarã, şi în cazul cererilor privind eliberarea paşapoartelor simple temporare;" Numai bine!

| Bossulet a răspuns:

Depinde... eu mi l-am scos in 7 zile happy dar poti plati in plus si in 2 ore e gatahappy

| Ad0bE a răspuns:

Pai pentru un pasaport parca era 13-14 zile lucratoare adica luni-marti-miercuri-joi-vineri ...sambata si duminica nu.Si tot asa de luni pana vineri dar dupa ce il faci iti zice cand sa viiwinking

| sebybv explică:

13-14 zile? am inteles ca cineva si-a scos in 2 ore. in fine. dar cat costa? multumesc