| anonim_4396 a întrebat:

Salut!
Poate o persoană să fie executată silit de bunuri imobiliare, pe care urmează să le moștenească, dar care nu sunt trecute pe numele persoanei în acte?
Am un văr cu părinții decedați, care are niște datorii mari, și este singurul moștenitor. Nu a făcut succesiunea la bunuri pe numele lui. Poate să fie executat de acele bunuri, dacă nu este făcută succesiunea și nu le are în acte pe numele lui?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Nu.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In asemenea cazuri creditorii pot accepta mostenirea in locul mostenitorului, in limita datoriilor, conform Codului civil, citez:
"ART. 1.107. Acceptarea moştenirii de către creditori
  Creditorii succesibilului pot accepta moştenirea, pe cale oblică, în limita îndestulării creanţei lor."

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns (pentru Ioandelasal):

Și pot să revendice bunurile fără aprobarea persoanei?

| Ioandelasal a răspuns (pentru UNEXPERTINCEPATOR):

Nu este actiune in revendicarea, aceasta este cu totul altceva, este vorba de acceptarea mostenirii.

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns (pentru UNEXPERTINCEPATOR):

OK, dar pot creditorii în vre un un fel să facă demersurile de a trece în posesia bunurilor?

| Brizbriz a răspuns:

Pana nu face succesiunea... NU
dar in momentul in care o face, cam da, inclusiv daca vinde imediat proprietatile, vanzarea poate fi atacata